The merge je za rohem. Co to ale vlastně je? V tomto článku se podíváme na to, co to The merge vůbec je a proč se jedná o tak důležitou událost.

The merge, v překladu sloučení, znamená pro Ethereum přechod na nový systém konsenzu. Tedy zbavení se systému proof of work a jeho přechod na Beacon chain. Tedy přechod na proof of stake modul Ethereum 2.0.

Ethereum 1.0, tedy to Ethereum, které dnes používáme, se dá rozdělit na dvě části. První část je takzvaná aplikační vrstva, na níž se zpracovávají transakce a kde se ukládá stav sítě. Druhá je vrstva konsenzu. Jedná se o vrstvu, kterou provozují těžaři. Aktuálně tato vrstva funguje na systému proof of work.

Ethereum 2.0 nyní disponuje jen druhou vrstvou, tedy vrstvu konsensu. Jinými slovy řečeno v tuto chvíli nemá aplikační vrstvu a nezpracovává tím pádem žádné transakce.

The merge změní vrstvu konsensu Ethereum 1.0 na Beacon chain. To znamená, že nové bloky budou na blockchain přidávat validátoři a nikoliv těžaři, jak tomu bylo doposud.

Co se v konečném důsledku změní? Od The merge budou bloky tvořeny pravidelně každých dvanáct sekund. Bude tomu tak, protože proof of stake nezávisí na žádných složitých výpočtech. Rovněž budou mít nad sítí moc validátoři a nikoliv těžaři. Validátoři mají více incentiv cítit spolu s komunitou, neboť pokud půjdou proti zájmům komunity, tak bude cena etheru s největší pravděpodobností klesat. A vzhledem k tomu, že validátoři musí uzamknout a tedy de facto držet dvaatřicet etherů, aby mohli validovat, tak je cena velký motivátor.

Zdroje: ethmerge.com, jefflau.eth

Vojtch

Jsem poměrně mladý programátor a voluntarista. Píšu tady na web o novinkách, které mě zaujmou nebo občas třeba napíšu i něco spíše filozofického :)

Jsem poměrně mladý programátor a voluntarista. Píšu tady na web o novinkách, které mě zaujmou nebo občas třeba napíšu i něco spíše filozofického :)