Dnes, 24. 4. 2021 byl zveřejněn web Bankless.cz. Abychom Vás ovšem uvedli do kontextu vzniku, pojďme si nejprve říct, co vzniku předcházelo a následně si také shrneme vizi celého projektu.

Vznik CryptoPandy

Prvním nápadem bylo udělat instagramový profil, který by přinášel veřejnosti zajímavosti ze světa kryptoměn a také lidi něco naučil. Takový profil v Česku v té době neexistoval. Nyní jich existuje několik. Dá se tedy říct, že jsme odstartovali nový trend na Instagramu. David, později vystupující pod přezdívkou CryptoPanda, se tehdy spojil s dalším krypto nadšencem a založili spolu profil CryptoPanda na Instagramu. Tento profil vznikl 1. 9. 2020. Jejich spolupráce nicméně vydržela necelé dva měsíce (do 22. 10. 2020), neboť druhý spoluzakladatel odešel z týmu. Od této doby provozovala Instagram pouze jedna osoba.

Vznik komunity kolem CryptoPandy

Instagram fungoval poměrně dobře a začala se kolem nás tvořit skupina lidí, která s námi často komunikovala. Dne 17. 12 nám jeden z členů komunity navrhnul, abychom vytvořili Telegram skupinu pro tyto lidi. Ve stories jsme se tedy lidí zeptali, zda by nebyl zájem o Telegram skupinu. To odstartovalo smršť odpovědí směřujících k tomu, že Discord by byl lepší. Spustili jsme hlasování a posledně uvedená platforma nad Telegramem zvítězila. Založili jsme tedy Discord server a v prvních dnech po spuštění jsme oslavili cca sedmdesát uživatelů. Připojit se můžete zde.

CryptoPanda se rozrůstá o další členy

Na tomto Discordu byla spousta skvělých lidí. Mezi nimi i uživatel vystupující pod přezdívkou Vojtch. Už po třech dnech fungování serveru se Vojtch stal moderátorem kvůli svým znalostem a aktivitě. Zhruba o měsíc později se k nám připojuje také uživatel Exez, jenž zároveň vystupuje také na Instagramu pod jménem Bitcoinová Raketa.

Spuštění prvního webu

Jelikož jsme se začali zajímat o Polkadot ekosystém a v Česku tehdy nebylo žádné kvalitně zpracované představení tohoto projektu, rozhodli jsme se přeložit Polkadot Lightpaper. Jedná se o představení projektu bez složitějších technických parametrů. Tento Lightpaper můžete najít zde. Pokud se Vám to nechce číst, můžete si pustit audioverzi zde, se kterou nám pomohl KryptoVláďa. Poté, co jsme dokončili tento překlad, jsme se dostali do problému. Zjistili jsme, že jej nemáme kde vystavit. Vytvořili jsme tedy web a nahráli Polkadot Lightpaper na něj. Web vznikl 8. 1. 2021. Od té chvíle jsme začali psát články o dalších kryptoměnách. Tento web byl ovšem zpracován poměrně narychlo a nebyli jsme sním spokojeni, a tak jsme se začali poohlížet po tvorbě nového webu.

Vznik Bankless.cz

Zhruba v této době se v české Ethereové komunitě gwei.cz zrodil nápad na tvorbu novinkového webu. Na něm 11. 2. 2021 začali pracovat vývojáři z této komunity (mezi nimi i Vojtch) s myšlenkou vytvořit opravdu kvalitní web o novinkách ve světě kryptoměn. Domnívali se, že současné kryptoměnové weby v Česku a na Slovensku jsou kvalitativně nedostačující. Zatímco programátoři z gwei.cz komunity pracovali na webu, my stále publikovali naše články, nicméně se začali i více zapojovat do českých a slovenských komunit.

Začátkem března se zrodila myšlenka zapojení CryptoPandy do projektu novinkového webu. Spolupráce byla výhodná pro obě strany. Gwei.cz komunita chystala kvalitní webové stránky a CryptoPanda měla větší komunitu, která už naše články četla. Nakonec jsme se domluvili na sloučení a vymysleli jsme nové jméno. Všechny články z cryptopanda.cz se přesunou na bankless.cz a Instagram i Discord server projdou re-brandem do nového kabátu. Od této doby jsme se tedy všichni plně zapojili do práce na novém projektu.

Vize Bankless.cz

Prvotní vize Bankless.cz byla čistě novinkový web. S příchodem CryptoPanda týmu se to ovšem změnilo a začalo se plánovat ve větším. Už to totiž nebyl žádný malý projekt, ale větší skupina lidí se stejným smýšlením. Na projektu Bankless.cz totiž v současné době pracuje devět lidí.

Bankless.cz tedy bude ve své první verzi zastřešovat:

  • Novinky o dění v kryptoměnovém světě
  • Hashovky (krátké zprávy, ke kterým není potřeba psát článek)
  • Teoretické fundamentální články každou sobotu jako do teď
  • Sociální sítě s informacemi a novinkami (Instagram, Twitter, Facebook)
  • Youtube, kde budou vycházet krátké videa s objasněním určité problematiky, nebo delší videa, se kterými nám bude pomáhat KryptoVláďa

Bankless.cz ve své druhé verzi přinese:

  • Prémiový placený obsah (Praktické články, rozhovory se známými lidmi, slevy na akce v reálném světě a další věci, které jsou ve fázi příprav)
  • Kvalitní kryptoměnový merch
  • Vylepšení webu (Možnost vidět grafy s cenou kryptoměn apod.)

Etická stránka webu

Jelikož tento projekt bereme opravdu vážně a chceme působit seriózně, rozhodli jsme se sepsat etický kodex, kterým se budeme řídit při zveřejňování informací. Náš etický kodex můžete najít zde.

Bankless.cz team

Rixcian - programátor, redaktor
David Bankless (cryptopanda) - redaktor, Instagram, Twitter
Exez - animátor, redaktor, moderátor
Vojtch - programátor, redaktor, moderátor
Mik - programátor
AdamB - redaktor, Facebook
Tree - redaktor
Coinmandeer - grafik
KryptoVláďa - tvůrce videí, dabér

David Bankless

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.