Gm. Máme tu další newsletter. Pojďme na to!

Jak mohou DAO změnit způsob, jakým pracujeme

Autor: Steve Glaveski

Technologie změnily způsob, jakým pracujeme a kde pracujeme. Průmyslová revoluce přivedla zemědělce do budov, aby montovali stroje v továrnách, a další automatizace vytvořila vlnu administrátorů vykonávajících práci v kancelářích. S tím, jak internet dále ovlivňuje naše životy, je přirozené očekávat na obzoru další změny a DAO mohou začít utvářet způsob, jakým bude práce v budoucnu vypadat.

Technicky vyspělá povaha Web3 znamená, že algoritmy a automatizace jsou volně přijímány, takže časem bude práce více o kreativitě a méně o monotónních úkolech. Říká se, že 85 % dnešní globální pracovní síly je neangažovaných, ale DAO poskytují přispěvatelům možnost vybrat si mezi iniciativami, které rezonují s jejich hodnotami a odpovídají jejich talentu. Protože jsou tyto skupiny koordinovány online, poskytují větší geografickou flexibilitu. Možná tyto funkce zmírní stres z nerovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, nedostatku autonomie a kancelářské politiky.

Možná také ztíží tradičním korporacím přilákat talenty. DAO jsou řízeny držiteli tokenů a fungují stejně jako většina ostatních digitálních aktiv, pokud jde o jejich schopnost obchodovat nebo je používat jako kolaterál v celém krypto ekosystému. To však znamená, že mince mohou nakupovat i nepřispěvatelé, což komplikuje řízení. V rámci komunity získávají členové tyto tokeny plněním úkolů nebo odměn, které pohánějí celkovou misi kupředu. Zatímco hlasovací struktury se budou pravděpodobně časem vyvíjet, práce na projektech, na kterých vám záleží, a možnost utvářet směřování organizace budou i nadále formovat budoucí pracovní trhy.

Optimální autonomní organizace

Autor: Curtis Yarvin

DAO tu jsou, ale nejsou ještě vyspělé a neprošly optimalizací, jakou prochází například moderní korporace. Když akciová společnost začala dominovat podnikání, zdokonalila své rozhodovací postupy téměř na optimální úroveň. Ve své současné organizační podobě s tím DAO nemůže soupeřit. Optimální autonomní organizace (OAO) však ano.

V OAO by neměl být cíl držitelů tokenů v konfliktu - rozhodnutí o správě jsou zaměřena výhradně na úspěch organizace - bez ohledu na to, jak tato organizace definuje úspěch. Základní motivací pro návrh OAO je přinést zjednodušenou verzi řízení společnosti na řetězec.

OAO je navržena tak, aby maximalizovala efektivitu a odpovědnost. Tyto optimalizované organizace dosahují autonomie tím, že rozhodování probíhá v řetězci a že anonymním správcům je propůjčena moc multi-sig peněženky a možnost provádět změny řídicích struktur, včetně výkonného (výkonných) pracovníka (pracovníků), který (kteří) OAO řídí. OAO musí nejprve definovat své poslání, pak by měly být kroky podniknuté mimo toto poslání vnímány jako problematické a správcem pokárány.

OAO je ve skutečnosti něco jako korporace běžící na blockchainu, ale s eliminací určitých korporátních neefektivit. Zachována však zůstává struktura řízení podobná korporacím, díky níž je moderní korporace tak efektivní. V souboji DAO vs. korporace vždy zvítězí korporace. OAO dávají blockchainu šanci.

Grantový program DAOpunks

Pokud jste připraveni přejít na DAO na plný úvazek, ale potřebujete k tomu nějaké finanční prostředky, tento grant by vás mohl nakopnout.

"Jedná se o experimentální grantový program vytvořený a řízený komunitou DAOpunk. Jeho cílem je poskytnout jednotlivcům počáteční zdroje, které jsou potřebné k tomu, aby mohli udělat krok a přejít na DAO na plný úvazek."

Komunita DAOpunků chce pomoci třem příjemcům grantů tím, že každému z nich udělí až 1 ETH. Žádosti je možné podávat do 4. května 2022.

Ultrasound merch

🎨 Umělec: Cosmic Clancy
💰 Cena: 69 USD
👔 Tričko DAO FTP Emoji

"Toto tričko DAO For the People bylo vytvořeno s komunitou na Discordu BanklessDAO. Každý emoji byl vybrán z nesčetných kanálů, které tvoří tuto neuvěřitelnou DAO, a ručně nakreslen, aby dodal osobní nádech, který my členové cítíme, když se každý den přihlašujeme." Noste toto tričko s hrdostí a vědomím, že podporujete komunitu tvrdě pracujících a oddaných jedinců (včetně sebe!), a šiřte dobré slovo, že BanklessDAO je "Z lidí, Od lidí, Pro lidí".

rixcian

Fanoušek technologií a kryptoměn, zejména Etherea. Věří, že skutečná hodnota vzniká až ve chvíli, kdy dáme lidem svobodu. Nemá rád vynucené autority, ale naopak si velmi váží lidí, kteří něco tvoří.

Fanoušek technologií a kryptoměn, zejména Etherea. Věří, že skutečná hodnota vzniká až ve chvíli, kdy dáme lidem svobodu. Nemá rád vynucené autority, ale naopak si velmi váží lidí, kteří něco tvoří.