Článek byl napsán Anthony Sassanem dne 28. 4. 2021 a redakcí Bankless byl pouze přeložen do češtiny.

MakerDAO - kmotr DeFi projektů na Ethereu, král s $12 miliardovou hodnotou uzamčenou v jeho protokolu. Představitelé nadance protokolu (Maker Foundation) včera oznámili, že vložili celý fond pro vývojáře ($464 milionů) do DAO. Tento krok poskytuje držitelům MKR tokenu kontrolu nad těmito prostředky.

V nynější době je pro nové DeFi projekty (nebo starší, které vydávají svůj token) obvyklé vložit většinu nového tokenu do treasury a nechat si jenom relativně malou část pro team (a pro investory). To je v kontrastu vůči “starším” DeFi projektům, které typicky distribuovali tokeny jako ICO přičemž značná část počátečních tokenů skončila na volném trhu hned první den (což obvykle znamená velkou volatilitu a tokeny v rukou spekulantů). MakerDAO existuje již opravdu dlouho a předprodej tokenů byl zorganizován ještě před ICO mániií, která vypukla v roce 2017 (od té doby občas dělají prodeje). Proto je vklad ~ 8.4 % z celkového množství tokenů MKR dost velká událost.

Osobně jsem velký fanoušek treasury modelu, pokud se dělá správnou cestou (jestliže jsou prostředky doopravdy použity v průběhu času, ne kupeny) . Dobrá správa treasury u DAO znamená vyplácení tokenů komunitě, prodávání tokenů “strategickým partnerům” výměnou za jiné aktivum (například stablecoin) pro zmírnění rizika, program na rozdávání grantů, udržování přiměřeného liquidity miningu a dalších. Nechápejte mě špatně, je to velice těžké udělat všechny tyto věci správně (hlavně protože se lidi často nemohou domluvit, kam by tyto prostředky měly jít).

Nyní existují tři DeFi projekty, které mají přes miliardu dolarů ve svém treasury (většinou ve svých tokenech). Jsou to Uniswap, Compound a Aave. Všechny 3 projekty mají programy na rozdávání grantů, ale jen Compound a Aave mají aktivní liquidity mining programy. Ostatní projekty, jako například Alchemix a Badger prodali část tokenů ze svého treasury jejich “strategickým partnerům” ve snaze diverzifikovat risk (což je podle mě chytré). Tento krok se ovšem může ukázat jako “oboustranný meč”, pokud se partneři ukážou jako nevhodní pro projekt.

Závěrem, je zde spousta prostoru pro další experimentování, vylepšení a upřesnění DAO treasuries. Rád bych však viděl mnohem radikálnější experimenty s tím, jak jsou tyto pokladnice spravovány a distribuovány. Věřím totiž, že rozdělení tokenů do rukou správných lidí je pro dlouhodobý úspěch projektu naprosto zásadní.

Mějte hezký den, Anthony Sassano.

Všechny informace prezentované v článku jsou určené pouze pro edukační účely a neslouží jako finanční rada.

Zdroj: The Daily Gwei

David Bankless

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.