Mnoho odpůrců Bitcoinu jej kritizuje kvůli jeho ekologické náročnosti na prostředí. Mezi tyto lidi se řadí například Bill Gates, Jason Calacanis a spoustu dalších. V tomto článku se tedy pokusíme prezentovat relevantní data, možná řešení a představíme nejčastější argumenty.*1

Reálná spotřeba bitcoinu

Předtím, než se pustíme do představení argumentů, proč Bitcoin je, respektive není ekologická pohroma, tak bychom rádi uvedli několik základních dat.

Dle indexu spotřeby Bitcoinu se dá spočítat, že Bitcoin spotřeboval za poslední rok asi 88 TWh elektřiny. *2 Je zřejmé, že pod údajem 88 TWh si nejspíš moc lidí nic konkrétního nevybaví. Číslo, pod kterým už si už ale něco dokážeme představit je následující: těžení Bitcoinu generuje asi 0,001 % světového CO2.*3

Další ilustrace toho, jak je Bitcoinový systém náročný na prostředí, je fakt, že emituje zhruba stejně CO2 do ovzduší jako Hong Kong.

Pokud se nebudeme dívat na CO2, ale na spotřebovanou elektřinu, tak dojdeme k faktu, že Bitcoin za poslední rok spotřeboval více elektřiny, než celá Česká Republika za rok 2018. *4

Je tato spotřeba příliš?

Podívejme se na obě strany mince a nejčastější argumenty komunity:

  1. První argument, který slýcháváme často, je, že 0,001 % je zanedbatelné číslo v porovnáním s tím, co nám Bitcoin přináší. Bitcoin je podle některých platidlem budoucnosti a skutečnost, že spotřebuje hodně elektřiny, je dobře. Právě díky tomu je doopravdy bezpečný.
  2. Dalším argumentem je fakt, že aktuální platební infrastruktura spotřebovává mnohem více elektřiny a proto Bitcoin není problém. Tento argument je založen hlavně na tom, že spotřeba elektřiny Bitcoinovou sítí nebude v konečném důsledku tak velká, protože k jeho provozu nejsou třeba žádné kanceláře, které spotřebovávají elektřinu. Jak jsme si řekli, Bitcoin spotřeboval za poslední rok asi 88 TWh elektřiny. Kolik za poslední rok spotřebovali běžné finanční instituce? To bohužel neumíme říct s dostatečnou přesností, abychom se to odvážil prezentovat jako relevantní data v článku. Co víme skoro jistě je to, že Bitcoin spotřebovává zásadně méně elektřiny než současné bankovní a finanční instituce.
  3. Nejzásadnějším argumentem je ten, že Bitcoin je z velké části živen obnovitelnými zdroji energie a jadernou energií. Podle aktuálních odhadů je pouze 30 % Bitcoinu těženo na elektřině z fosilních paliv, které emitují CO2 během výroby elektřiny. Dalo by se tedy říct, že Bitcoin je leader co se týče užití obnovitelných zdrojů.

Bitcoin se těží z velké části na obnovitelných zdrojích

Aktuálně se odhaduje, že pouze 30 % Bitcoinu se těží na elektřině vyrobené z fosilních paliv. Proč tomu tak ale je? Odpověď na tuhle otázku je možná poněkud překvapující, ale je jednoduchá. Peníze. Pro těžaře jsou obnovitelné zdroje zkrátka levnější. Je to kvůli tomu, že těžit Bitcoin se dá de facto kdekoliv. Ať už v horách, nebo na poušti. Díky tomu mohou těžaři postavit svoje těžební centra tam, kde je elektřina nejlevnější, což je často někde, kde se dají postavit solární elektrárny a nebo na horách, kde hodně fouká vítr.

Dalším příkladem obnovitelné energie je země Island. Na tomto ostrově registrujeme hodně termální energie, která není kompletně využitá. Naopak většina elektráren na fosilní paliva je blízko měst, což způsobuje vyšší poptávku po elektřině a to zvyšuje ceny.

Proof of stake

Pokud se ptáte na to, jestli přece jen není ekologičtější možnost, kterak budovat nový finanční systém a zároveň si udržet bezpečnost, tak pro vás máme odpověď. Ano, je to možné. Odpovědí je Proof of stake. Právě tento způsob zabezpečení sítě by mohl být odpovědí na všechny možné ekologické problémy Bitcoinu.

Je však třeba zmínit, že PoS ještě není takzvaně otestováno časem. Žádný široce používaný blockchain PoS ještě totiž nenasadil a není tedy masivně využíván. Na druhou stranu už existují blockchainy jako Polkadot, Cardano a další, které POS používají. Do této míry lze tedy tvrdit, že právě probíraný protokol funguje (musíme ovšem brát v potaz, že zatím nejsou masově zatěžovány).

Ultimátním testem pro PoS bude, až na něj Ethereum přejde v rámci Ethereum 2.0, které už je ve své fázi nula. Finální fáze dva se dočkáme, doufejme, brzy.

Je tedy bitcoin ekologická katastrofa?

I když to vypadá, že to není tak hrozné jak mnozí kritici tvrdí, tak si myslíme, že je stále co zlepšovat. A právě proto by se podle nás neměla kryptoměnová komunita bránit inovacím jako je Proof of stake a dalším. Svět bez inovací by již dávno zaniknul.

“Drtivá většina lidských bytostí nemá ráda a dokonce se děsí všech představ, které neznají … Proto byli první inovátoři často pronásledováni a vždy se jim ostatní vysmívali jako bláznům a šílencům.”
― Aldous Huxley

Zaujal vás tento článek nebo k němu máte otázky? Přípojte se na náš Discord kde s námi toto, nebo i jiné téma ohledně kryptoměn můžete prodiskutovat.

Poznámky:
*1) Budeme se zabývat pouze Bitcoinem, i když spoustu věcí platí i pro spoustu dalších Proof of Work kryptoměn. Řešíme bitcoin hlavně kvůli tomu, že k ostatním kryptoměnám často není dostatečný počet relevantních dat, abychom je mohli prezentovat za fakta.

*2) 88 TWh je to, co se předpokládá. Reálná spotřeba se bohužel nedá absolutně přesně spočítat. Každopádně minimální hodnota je 51 TWh a to jen v případě, že by všichni těžaři těžili na těch nejvíce efektivních strojích (čemuž tak rozhodně není).

*3) Dle Bitcoin energy consumption indexu se kvůli Bitcoinu emituje do ovzduší 42,20 milionů tun CO2. Celkově se celosvětově do ovzduší emitovalo v roce 2020 asi 51 miliard tun skleníkových plynů. Když tedy čísla vydělíme tak nám vyjde, že ročně Bitcoin emituje do ovzduší asi 0,000827 % skleníkových plynů. Samozřejmě různé skleníkové plyny mají různý efekt na teplotu planety. Pokud bychom chtěli vědět, kolik % CO2 Bitcoin produkuje, bylo by to asi 43 miliard tun CO2 celosvětově. Tedy zastoupení Bitcoinu bude asi 0,001 %.

*4) Je důležité podotknout že, přestože pro reprezentaci toho, kolik spotřebuje Bitcoin elektřiny je Česká Republika dobrý příklad, tak tento fakt nereprezentuje reálný problém. Problém jsou emise CO2, ne spotřeba elektřiny. Pokud bude Bitcoin spotřebovávat stejně elektřiny jako například USA, nevadí to ničemu, pokud daná elektřina bude vyrobená bez vypouštění CO2 do ovzduší.

Zdroje:
https://www.cato.org/blog/why-bitcoin-not-environmental-catastrophe
https://www.cell.com/joule/fulltext/S2542-4351(18)30177-6
https://www.forbes.com/sites/robday/2021/03/10/bitcoin-could-be-a-climate-disaster-but-it-doesnt-have-to-be-one
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.9b05687#
https://digiconomist.net/bitcoin-energy-consumption
https://en.wikipedia.org/wiki/Hong_Kong
https://www.youtube.com/watch?v=QtEysbfL0Tk
https://coinshares.com/assets/resources/Research/bitcoin-mining-network-june-2019-fidelity-foreword.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=f0HC1Udk6-E&t=157s&ab_channel=TechVision
https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/spotreba-elektriny-v-cr-loni-vzrostla-na-rekordnich-739-twh
Gates, B. (2021). How to avoid a climate disaster: The solutions we have and the breakthroughs we need. Random House Large Print Publishing.

Vojtch

Jsem poměrně mladý programátor a voluntarista. Píšu tady na web o novinkách, které mě zaujmou nebo občas třeba napíšu i něco spíše filozofického :)

Jsem poměrně mladý programátor a voluntarista. Píšu tady na web o novinkách, které mě zaujmou nebo občas třeba napíšu i něco spíše filozofického :)