Pokud jste někdy viděli zkratku PoS a zároveň netušili, o co se jedná, nebojte. Vše si v tomto článku vysvětlíme.

Co to vlastně Proof of Stake je?

Proof of Stake (doslova přeloženo jako "důkaz hodnoty"; dále PoS) je algoritmus, kterým se podobně jako u PoW dosahuje konsenzu na blockchainu. PoS by měl poskytovat důkaz hodnoty, kterou držíte zamčenou v konkrétním blockchainu. Hodnotě, kterou uzamknete, se říká stake.

Důvod pro vznik PoS, je následující: algoritmu PoW je často vyčítána jeho spotřeba energie. A právě proto přišel v roce 2011 anonymní uživatel “QuantumMechanic” s prvním návrhem PoS, jehož základní myšlenka byla neplýtvat energii k zabezpečení sítě.

Validace jako zabezpečení sítě

Vždy po uběhnutí určitého časového úseku (tento úsek je na každém blockchainu jinak dlouhý) uzavřou validátoři blok. Do tohoto bloku zahrnou všechny transakce, které v tomto čase zvalidují. Validátoři validují bloky v PoS a jsou obdoba těžařů u PoW.

Aby si člověk mohl založit uzel, musí na začátku vložit určité množství nativního coinu. Toto množství bude mít zamknuto a je možné jej chápat jako jeho stake.

Každý uzel by se měl chovat tak, aby pomáhal síti. Pokud tedy bude někdo podvádět, tak proběhne takzvaný slashing. To znamená, že validátor o svůj stake přijde. Na rozdíl od PoW, kde podvádějící člověk “ztratí” spotřebovanou energii, u PoS člověk riskuje hodnotu, kterou vložil.

Algoritmus vždy náhodně vybere jednoho validátora, který bude moct ověřit blok. Pokud jej ověří a bude to v pořádku, dostane všechny poplatky za transakce, které se do bloku zařadili. Pokud bude podvádět, přijde o část svého staku, nebo klidně o celý stake.

Jediným způsobem, jak do bloku přidat neplatné transakce a tím pádem podvádět, tedy zůstává stejně jako u PoW jednapadesátiprocentní útok.

Co je to 51% útok?

Jednapadesátiprocentní útok je situace, kdy určitá centrální entita (například skupina validátorů) získá více než 51% procent všech mincí, které jsou stakovány. Poté by tato centrální autorita mohla říct, že falešná transakce je validní a “přehlasovat” zbytek sítě.

Různé typy Proof of Stake

Proof of Stake má mnoho různých implementací a každý blockchain používá to, co se mu hodí pro jeho vizi nejlépe. Jedny z nejznámější implementací jsou například BPoS, DPoS, PPoS, LPoS a každý z nich funguje trošku jinak. Přečíst o dalších typech PoS si můžete například tady.

Závěr

Proof of Stake je v posledních letech jedním z nejvíce oblíbených konsenzů. Dokonce i druhá nejznámější kryptoměna Ethereum bude ve své verzi Ethereum 2.0 přecházet na algoritmus PoS. Z našeho úhlu pohledu nelze jednoznačně říct, jestli je lepší PoS nebo PoW. To ukáže budoucnost.

Zdroje:
https://www.investopedia.com/terms/p/proof-stake-pos.asp
https://www.alza.cz/proof-of-work-a-proof-of-stake#proof-of-stake
https://diit.cz/clanek/co-je-proof-stake-jak-funguje
https://medium.com/@topstaking/different-types-of-proof-of-stake-and-staking-e2a718a0084c
https://www.youtube.com/watch?v=M3EFi_POhps
https://www.youtube.com/watch?v=CpheakmDeak

David Bankless

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.