Stablecoiny jsou jednou z nejdůležitějších částí kryptoměnového systému. Samotné kryptoměny jsou totiž hodně volatilní, což je problémem pro spousty lidí. Rovněž tato skutečnost brání určitým využitím, které si v dnešním článku rozebereme.

Co to jsou stablecoiny?

Název stablecoin je odvozen od stable (stabilní) a coin (mince). Myšlenkou stablecoinů je tedy udržení stability měny na blockchainu. Tedy udržování takové hodnoty, která bude navázaná na nějaké jiné platidlo nebo aktivum z reálného světa. Obecně vzato je pak můžeme chápat jako tokeny, které fungují například na Bitcoinovém nebo Ethereovém blockchainu.

Rozdílné typy stablecoinů

Momentálně známé stablecoiny se dělí do dvou kategorií podle způsobu jakým zajišťují stabilní cenu. První kategorií jsou tzv. IOU stablecoiny (I Owe You – dlužím ti/Vám). Druhou jsou stablecoiny kryté kryptoměnami.

IOU – společnosti tisknoucí kryptoměny

Stablecoiny typu IOU jsou vydávané centralizovanými společnostmi, které slibují směnitelnost za měnu, nebo aktivum, na které jsou navázány. Například směnitelnost za dolary. Tyto měny nebo aktiva drží společnost, které svoje prostředky svěříte a za odměnu dostanete nově natisknuté stablecoiny. Tyto tokeny nemají žádnou reálnou hodnotu. Jedná se pouze o slib společnosti o navrácení prostředků v případě zažádání.

Jedná se tedy o nejjednodušší postup, jak vytvořit stablecoin. Ovšem je toto řešení optimální? Domníváme se, že nikoliv. Dva největší problémy tohoto řešení jsou centralizace záložních prostředků v jedné firmě a nutnost důvěřovat někomu jinému – tedy společnosti, která tyto stablecoiny vytváří. Tyto problémy jsou poměrně závažné, protože jdou proti základním pilířům kryptoměn. Neznámějším stablecoinem fungující na principu IOU je Tether – USDT.

Stablecoiny kryté kryptoměnami

Stablecoiny kryté kryptoměnami jsou stablecoiny, které mohou být spravovány decentralizovaně a není u nich potřeba věřit pouhým slibům. Podkladové aktiva jsou, narozdíl od IOU stablecoinů, transparentně drženy ve smart kontraktech. Pomocí tohoto způsobu můžeme tedy vytvářet decentralizované stablecoiny kupříkladu na Ethereu. Jako příklad můžeme zmínit decentralizovaný stablecoin DAI.

Stablecoiny, které je dobré znát

Tether (USDT)

USDT je vydáván společností Tether Limited. Jedná se o stablecoin typu IOU a v minulosti byly velké pochyby, zda společnost Tether Limited opravdu drží potřebné prostředky k zajištění bezpečnosti. USDT stablecoin jako první začal fungovat na Omni protokolu. Jinými slovy, kdysi fungoval pouze na bitcoinovém blockchainu. V nynější době funguje jako ERC-20 token na Ethereu a nově například oznamuje spuštění na smartchainu Solana.

Stablecoin USDT se používá hlavně na centralizovaných burzách, které nabízí pákový trading. V míře adopce zatím USDT nemá žádného konkurenta. S celkovou bezpečností už to není tak slavné.

USDT umožňuje aby některé adresy byly „blacklistovány“. To znamená, že budou zablokovány, pokud je u nich podezření z nelegálních činností. Toto může být výhoda, ale taky nástroj k cenzuře, proto je potřeba brát tuto možnou cenzuru v úvahu. Seznam všech blacklistovaných adres naleznete zde.

USD Coin (USDC)

USDC je vydáván společnostmi Circle a Coinbase. Jedná se, stejně jako u Tetheru, o stablecoin typu IOU. Oproti Tetheru jsou na něj mnohem pozitivnější reakce uživatelů, adopce ovšem není tak veliká jako u Tetheru. USDC stablecoin funguje na Ethereum a Algorand blockchainu jakožto ERC-20 token.

USDC má podobně jako USDT “zadní vrátka”, které umožňují zastavit platby, pokud jsou předmětem nelegálních činností. Toto může být výhoda, ale taky nástroj k cenzuře, proto je potřeba brát tuto možnou cenzuru v úvahu.

DAI (DAI)

DAI je decentralizovaný stablecoin, který byl spuštěn organizací MakerDAO v roce 2017. DAI funguje jako ERC-20 token na Ethereum blockchainu. DAI se dá získat decentralizovaným zamknutí kryptoměn do smart kontraktu. Na oplátku dostanete DAI.

Stablecoin DAI zatím není moc adoptován do kryptoměnové společnosti, nicméně tato situace se každým dnem zlepšuje. DAI je jednoznačně nejlepší volbou, jak používat stablecoiny.

Který stablecoin je nejlepší?

Otázka, který stablecoin je nejlepší, se nedá jednoznačně zodpovědět. Každý má jiné výhody a nevýhody. Nejlepší je tak vždy rozdělit svůj majetek mezi vícero stablecoinů a bránit se tak případným problémům. Našim favoritem ovšem zůstává decentralizovaný DAI.

Závěr

Stablecoiny nám jednoznačně pomáhají řešit spoustu problémů s volatilitou kryptoměn a jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů. Pokud máte nějaké dotazy ke stablecoinům, nebo máte rádi kryptoměny, navštivte náš Discord server, rádi Vás tam uvidíme!

Zdroje:
https://ethereum.org/en/stablecoins/
https://www.coindesk.com/what-are-stablecoins
https://www.investopedia.com/terms/s/stablecoin.asp
https://www.alza.cz/stable-coins

David Bankless

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.