V dnešním článku se dozvíte, co to jsou takzvané multisig nebo multisignature peněženky, jak je používat a také které multisig peněženky můžeme doporučit. V tomto článku se budeme věnovat fungování multisigu na Ethereu.

Co to je multisig?

Multisignature peněženky, neboli česky peněženky, ke kterým potřebujete více privátních klíčů, jsou jedním z důležitých bezpečnostních opatření, kterými můžete svoje kryptoměny ochránit. Kromě další bezpečnostní vrstvy se také dají využít ke spravování nějakého kapitálu, o kterém by mělo rozhodovat více lidí, ale ani jedna entita by neměla mít možnost tento kapitál zcizit. Multisig peněženky jsou tak ideálním prostředníkem ke spravování kapitálu například u decentralizovaných organizací.

Základní princip fungování

Při založení multisig peněženky dostanete ve většině případů možnost vybrat si počet členů a nejmenší možný počet podpisů, které jsou potřeba ke schválení transakce. Můžeme si to představit tak, jakože tito členové každý reprezentují jeden klíč k zámku. Zámek se ale odemkne jen pokud do něj přiložíme větší počet klíčů. Tento počet jsme si zvolili.

Příklad:
Založil jsem multisignature peněženku, jako členy jsem zvolil sebe, Martina, Honzu, Boba, Kačku, Alenu a Libuši. Členů máme tedy 7. Jako minimální počet potřebných podpisů k podepsání transakce jsem zvolil 4. Rozhodli jsme se, že si za společné peníze koupíme dovolenou, Alena tedy spustila žádost o výběr peněz. Nyní je potřeba aby transakci podepsali alespoň další 3 členové. Pokud ji podepíšou, transakce se odešle. Libuše se ovšem rozhodla, že by chtěla lepší dovolenou než my ostatní a tak zažádala o výběr dalších peněz. Tento výběr jí ovšem neprojde, protože nedostane potřebný počet hlasů.

Gnosis Safe Multisig

Gnosis Safe je tým vývojářů na Ethereu, kteří provozují pravděpodobně nejlepší multisignature peněženky dostupné v tomto ekosystému. Kromě bezpečnosti jejich kontraktů také umožňují spoustu dalších užitečných funkcí, které můžete najít na infografice níže. Jedna z hlavních výhod pro běžné uživatele je hlavně výhoda toho, že při podepisování transakce nemusíte platit žádný poplatek.

Závěr

Multisignature peněženky jsou dalším z možných rozšíření jak ochránit svoje kryptoměny. Velkou roli ovšem hrají také ve spravování společného majetku.

David Bankless

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.