Slovo úvodem: Tento článek je prací kolegů z https://polkadotters.medium.com/ . Dlouhodobě dělají skvělou práci, co se týče osvěty kryptoměny Polkadot, a tak vřele doporučujeme navštívení jejich stránek.

Blockchainy jako Bitcoin nebo Litecoin jsou omezeny pouze na základní transakce. Například Alice může poslat přes Bitcoinovou síť nějaké mince Bobovi, ale to je tak vše. Alice může také používat DeFi aplikace na blockchainu Ethereum a obchodovat s různými typy tokenů na bázi ERC-20 standardu, ale je limitována sítí Ethereum. Ale co když chce Alice použít Bitcoin v nějaké Ethereum DeFi službě? Právě toto je okamžik, kdy se do hry zapojují bridge služby různých blockchainů.

Darwinia je decentralizovaný bridge napříč řetězci založený na Substrate. Poskytuje bezpečné non-custodial bridge řešení, které spojuje Polkadot s dalšími blockchainy, jako je Ethereum, Tron a další. Jeho hlavními vlastnostmi jsou efektivita, nízké náklady a vysoká míra decentralizace.

Díky Darwinii mohou být kryptoměnová aktiva využívána cross-chain na DeFi marketech, pro obchodování s NFTs, hrami a tak dále.

Řešení Darwinia bridge integruje technologie včetně jednoduchého klienta, zero-knowledge a optimistic verification mechanismů. Tím, že není řešení Darwinie závislé na žádných prostřednících, je uskutečnění převodu aktiv napříč různými blockchainy mnohem bezpečnější, levnější a bez vzniku jakýchkoliv bariér.

Předností Darwinia Network je umožnit decentralizovaný, zabezpečený a efektivní bridge napříč protokoly, což z Darwinie dělá takový decentralizovaný Golden Gate Bridge pro celou síť Polkadot. Vezměte si např., že chcete nějaký ERC20 token, který máte na MetaMasku, poslat do DEXu v Polkadot ekosystému. Jednoduchou konverzí jej uzamknete do smart kontraktu a využijete tento token pro svůj swap.

Interstellar standard kódování produktů

Jedinečnou funkcí Darwinie je také jediný identifikační kód (Darwinia ID), který dokáže označit a identifikovat stejná aktiva na více blockchainech. Tato funkce usnadňuje označování a vývoj standardizované databáze. Rovněž provádí převody chráněné před ztrátou hodnoty, zatímco majetek by mohl být zároveň zasílán skrze různé řetězce. Tak třeba si skrze Darwinia Wormhole pošlete ETH do sítě Polkadot, abyste jej mohli využít jako kolaterál v Acale. Ten stejný Ether, který využíváte nyní v síti Polkadot je identifikován v síti Ethereum, kde je pohyb s těmito mincemi znemožněn.

Komunitní návrhy na vylepšení sítě

Kromě výzkumu vývojového týmu přijímá Darwinia návrhy na modifikaci a zlepšení (Request for Comments, RFC) od členů komunity Darwinia.

Tým

Darwinia Network byla spuštěna v roce 2019 společností Itering ze Singapuru. Ta se zaměřuje na rozvoj infrastruktury blockchainů s možnostmi cross-chain komunikace. Itering již získal granty od Web3 Foundation a Polkadot a vyhrál také program Substrate Builders.

Tokeny

Darwinia má dva různé tokeny, RING a KTON. Pojďme se na ně ve stručnosti podívat.

RING token

RING je hlavní utility token sítě Darwinia a má následující využití:

  • platba za transakce
  • exekuce kontraktů
  • network bandwith
  • úložiště
  • staking

RING je inflační token a kromě mainnetu Darwinia existuje také na síti Ethereum jako ERC-20 token a na Tronu jako TRC-20 token.

KTON token

KTON je derivát RING tokenu. Když je RING stakován na 3–36 měsíců, výsledkem je vygenerování KTON tokenů coby odměny a také kompenzace za ztrátu likvidity, které povzbuzují uživatele k HODLování RING tokenů na delší časové období. Vzhledem k tomu, že KTON lze vytvořit pouze při uzamčení RING tokenů, je počáteční nabídka KTON tokenů nulová.

Hlavním účelem KTON tokenů je governance sítě. V budoucnu může být také využíván jako token pro registraci DApps v síti Darwinia.

Staking tokenů

Oba tokeny RING a KTON lze použít pro staking. Jak již bylo zmíněno dříve, uzamčením RING tokenů na 3–36 měsíců získá uživatel jako odměnu KTON tokeny. Po tuto dobu uzamčení si uživatelé mohou vybrat své RING tokeny pouze při zaplacení určitého poplatku, který tak brání tomu, aby tak uživatelé činili.

Canary network Crab

Darwinia Crab Testnet je canary network Darwinie, podobně jako má Polkadot svoji canary network Kusama. Crab má stejné parametry jako Darwinia Mainnet a používá stejný vytyčovací mechanismus a inflační model. Crab se bude účastnit parachain aukcí na Kusamě a bude se snažit zajistit jeden z prvních slotů vůbec.

Crab má svoje vlastní tokeny cRING a cKTON. Počáteční nabídka cRING je 2000 mil. a 0 cKTON. Darwinia Network vkládá 1% své hodnoty do sítě Crab, takže cRING a cKTON mají skutečnou hodnotu.

Po spuštění sítě Darwinia Mainnet bude postaven most mezi sítí Darwinia Mainnet a Crab, takže tokeny cRING a RING budou dlouhodobě vzájemně vyměnitelné s konverzním poměrem 1 RING = 100 cRING.

Závěr

Hlavním problémem současných platforem inteligentních smluv je jejich izolace. Každý blockchain má své vlastní využití omezené svými hranicemi. To také brání tomu, aby použití NTF, protokolů DeFi, decentralizovaných burz bylo využitelné napříč různými blockchainy. Zde vstoupily do hry bridge napříč řetězci, jako je třeba Darwinia.

V nepříliš vzdálené budoucnosti tam bude mnoho podobných bridges, ale většina z nich bude custodial. Darwinia poskytuje nejbezpečnější a nejdůvěryhodnější (bez prostředníka) heterogenní řešení cross-chain bridge blockchainů. Darwinia propojí ekosystém Polkadot s dalšími blockchainy, jako je Ethereum (a jeho ERC tokeny), Tron, EOS a další, což zvýší úroveň interoperability celého ekosystému Polkadot. To přinese ještě širší oběh aktiv a likviditu na decentralizované burzy.

Darwinia bude sloužit jako hlavní most v ekosystému Polkadot za účelem zvýšení jeho interoperability i nad rámec jeho dosahu.

Slovo závěrem od členů Polkadotters (redakce Bankless se pod ním podepisuje):

Pokud se k vám tento článek dostal čirou náhodou, vězte, že můžete být součástí FB komunity v naší skupině Polkadot CZ/SK nebo skupiny stejného jména na Telegramu a nově i na ryze česky mluvícím Twitterovém účtu!
Nyní také validujeme v sítích Polkadot, Kusama a Darwinia pod jménem Polkadotters, pokud se Vám tedy líbí naše članky, tak oceníme každou nominaci. Rádi budeme také za dar v podobě DOT tokenů na naši donate adresu 🙂

16etYNuwvwbZYxy4FifqMq4KwZCMVSmTJ4XtE3WE3Cn1fQRQ

Zdroj: https://polkadotters.medium.com/darwinia-decentralizovaný-golden-gate-bridge-pro-polkadot-90bbb202f16c

AdamB

Kryptonadšenec, bývalý náruživý cestovatel, spisovatel odborných knih i vulgárních cestopisů, mentální kouč, pedagog na FSpS MUNI ( http://becomebetter.cz/ ).

Kryptonadšenec, bývalý náruživý cestovatel, spisovatel odborných knih i vulgárních cestopisů, mentální kouč, pedagog na FSpS MUNI ( http://becomebetter.cz/ ).