V předchozím článku o decentralizaci jsme popsali výhody decentralizace a jen lehce jsme se dotkli praktických příkladů. V tomto článku bychom chtěli rozebrat několik již fungujících decentralizovaných aplikací (dále dApps) a teoretických konceptů více do hloubky.

Audius, nástupce soundcloudu ?

Audius zastupuje decentralizaci na hudebním poli. Proč Audius vzniknul?

Pokud se dnes menší tvůrci chtějí prosadit na Soundcloudu, tak mají velmi malé šance porazit algoritmus. Pokud se jim to však povede a prosadí se, čeká je i tak další nemilé překvapení. U platforem jako Spotify nebo iTunes obdrží pouze 80 % příjmů (na Soundcloudu musí tvůrce dokonce platit za to, že jejich hudba může na stránce vůbec být).

A tyto problémy řeší právě decentralizovaná aplikace Audius (ticker AUDIO). Na něj může nahrát hudbu zcela zdarma kdokoliv. Audius taky pomáhá umělcům, kteří nemohou skládat hudbu proti režimu, ve kterém žijí. Děje se tak právě díky uvedené a nám všem známé decentralizace.

Jak Audius funguje?

Audius má vlastní erc-20 token na Ethereum síti. O všem, co se na Audiusu děje, rozhoduje komunita pomocí tohoto governance tokenu (AUDIO). V tuto chvíli Audius tvůrcům nic nevydělává. Monetizace přijde později.

Ostatně právě tuto nevýhodu Audius zmiňuje ve svém whitepaperu. Komunita navrhuje, že by se tak mohlo dít pomocí tokenů, které vytvoří samotní tvůrci. Držitelé těchto tokenů by měli například přístup k exkluzivnímu obsahu apod.

Decentralizovaný cloud tardigrade

Tardigrade je první služba poskytující decentralizovaný cloud (online úložiště). Pokud máte rychlé připojení k internetu, nepoznáte rozdíl mezi decentralizovaným cloudem a například Google Drive (Google Disk). Výhoda tohoto řešení je, že Vaše data jsou rozložena mezi vícero jednotlivých data nodes. Kdokoli takovou node může provozovat. Pokud tedy máte pár volných TB na svém disku, můžete toto místo někomu půjčit, za což dostanete odměnu.

Tento systém je trustless, což znamená že nemusíte věřit žádné centrální autoritě. Všechna Vaše data jsou enkryptovaná předtím, než se uloží a pokud k nim chcete přistupovat, musí se zase dekryptovat. To znamená, že provozovatel node se k datům nedostane, protože dekryptovat data můžete pouze Vy. Vaše data jsou tak perfektně chráněny a rozděleny mezi více úložišť.

Proč se jedná o lepší řešení než centralizovaným způsobem?

Je tak kvůli tomu, že při centralizovaném řešení jsou všechna data uložena v datacentrech. Jinými slovy, pokud v daném data centru kupříkladu vypadne elektřina, tak všichni uživatelé najednou ztratí ke svým datům. To se u decentralizovaného řešení stát nemůže, protože Vaše data nejsou pouze na jednom místě, a zároveň je nemá pod kontrolou jedna entita. Také nikdo nemůže Vaše data ukrást, jelikož k nim nikdo nemá přistup. Pouze Vy.

Decentralizované pojištění etherisc

Předtím než si řekneme jak funguje decentralizované pojištění musíme se podívat na oracle problém.

Oracle problém

Jak data z reálného světa dostaneme decentralizovaně na blockchain tak, aby byla zpracovatelná? Při řešení oracle problému musíme docílit toho, aby nikde nebyl takzvaný single point of failure - tedy "bod", na němž stojí všechno fungování. Musíme mít několik zdrojů dat, čímž se výrazně zvyšuje  důvěryhodnost dat. Tento problém řeší kupříkladu Chainlink. Chainlink má vždy několik zdrojů dat a pokud jeden ze zdrojů vypadne nebo nedodá správná data, tak je potrestán. Za dodávání správných dat je pro změnu pochopitelně odměněn.

Takto vypadá single point of failure:
Single point of failure
Decentralizace v praxi

Etherisc

Nyní, když jsme vyřešili oracle problém, jsou možné i služby jako je kupříkladu decentralizované pojištění. O to se snaží služba Etherisc.

V době psaní článku je zatím funkční, licencovaná a otestovaná pouze jedna služba. Touto službou je decentralizované pojištění proti zpoždění letu. Už u tohoto pojištění se ale ukazují jeho výhody oproti centralizovanému řešení. Pokud máte klasické pojištění, tak pro vyřízení musíte zajít na pojišťovnu, tam prokázat, že pojištění máte zaplacené, že se let doopravdy zpozdil a podobně. U decentralizovaného pojištění je vám kompenzace vyplacena ihned, jakmile oracle zdroje potvrdí, že se let zpozdil.

V tuto chvíli už je ve vývoji mnoho dalších pojištění. Například pojištění proti hurikánu, proti vykradení smart contractu nebo pojištění kolaterálu u půjček na decentralizovaných půjčovacích platformách proti likvidaci.

Decentralizované finance

V tuto chvíli jsou decentralizované finance (dále DeFI) asi tou nejrozvinutější částí decentralizovaného světa. Dokonce už jsou tak rozvinuté, že je možné žít decentralizovaně a centrálních bank se vůbec nedotknout.

Půjčování

V decentralizovaném světě není v tuto chvíli možné sjednat klasickou půjčku. Nelze to, neboť pro klasickou půjčku je potřeba násilného tlaku ze strany státu a to v decentralizovaném světě není možné. Ovšem v DeFi můžete zastavit Vaše kryptoměnové aktiva (např. ethery, Dai apod.) Nemusíte tedy prodávat Vaše aktiva, stačí je pouze zastavit. Proč je tohle užitečné, jsme si popsali v minulém článku o decentralizaci.

Směna

Další klasická funkce banky je směna. Dejme tomu, že máme koruny a chceme je směnit za eura. V tomto případě jdu do centralizované směnárny, které ale včetně kurzu podléhají státním regulacím. Ovšem v DeFi máme decentralizované směnárny (dále DEX = decentralized exchange). V těchto DEX určuje kurz trh, což je obecně mnohem lepší, než mít kurz centrálně stanoven.

Spoření

Poslední pro nás důležitá funkce banky je spoření. Spořící účet využívá většina lidí, kteří mají bankovní účet. A pravděpodobně stejná většina je nespokojena se směšnými úroky jako 0,4 % a.p.

V DeFi světě toto řeší ty stejné lending platformy, u nichž se dají Vaše aktiva zastavit a půjčit si za ně jiné prostředky (například stablecoiny). Aby si lidé měli na těchto platformách co půjčovat, někdo jiný tam musí peníze vložit.  Za to, že poskytujete Vaše aktiva k tomu, aby si je někdo mohl půjčit, dostáváte část úroků, jež jsou řádově vyšší, než v centralizovaném světě. A stejně jako u běžných spořících účtů si můžete kdykoli svoje kryptoměny vybrat. (Teoreticky mohou nastat případy, kdy si půjčku nevyberete. To se však v praxi nestává často a pokud přesto, tak tento stav trvá řádově jednotky minut.)

Zdroje:
https://blog.chain.link/what-is-the-blockchain-oracle-problem/
https://medium.com/@storjproject/what-is-decentralized-cloud-storage-3a530f1552
https://www.coindesk.com/audius-ethereum-music-streaming-app

Vojtch

Mám rád inovativní technologie, rád se zabývám ekonomií a jsem developer. Moje záliby mě dostali ke kryptu, které se mi tak zalíbilo, že jsem se rozhodl být víc než jen pozorovatel tohoto světa. :)

Mám rád inovativní technologie, rád se zabývám ekonomií a jsem developer. Moje záliby mě dostali ke kryptu, které se mi tak zalíbilo, že jsem se rozhodl být víc než jen pozorovatel tohoto světa. :)