Než začneme popisovat jak funguje Ethereum Improvement protocol 1559 (dále EIP-1559), tak si musíme vysvětlit, proč tento nápad vůbec vznikl a jaké jsou cíle tohoto zlepšení. Pro pochopení tohoto vylepšení je také potřeba vědět, jak přesně poplatky na Ethereu fungují. Jak přesně poplatky fungují najdete v článku zde.

Cíle EIP-1559

Poplatky na Ethereum síti jsou extrémně volatilní (cena poplatků se neustále pohybuje nahoru a dolů). To znamená, že se jako průměrný poplatek bude ukazovat například 100 gwei, ale za pár minut už to bude 300 gwei. Tento problém chce vyřešit právě EIP-1559. Cílem není snížení poplatků jak se mnozí domnívají, cílem je snížení volatility poplatků. Poplatky se ovšem sníží také, protože s příchodem EIP-1559 už nebudou bloky na Ethereu mít fixní velikost, ale budou flexibilní až do dvojnásobku původní velikosti bloku.

Jak tedy bude EIP-1559 fungovat?

Celý systém poplatků bude překopán a bude fungovat následovně. Poplatky budou rozděleny na 2 základní typy, “Base fee” a “Miner tip”.

Co je base fee?

EIP-1559 přichází s algoritmem, který bude počítat base fee bude pro další blok vždy na základě zaplněnosti minulého bloku. Pokud bude naplněnost bloku více jak 50% tak se base fee zvýší, pokud bude blok zaplněn z menší části než 50% bude base fee sníženo. Base fee bude tedy flexibilní proměnnou. Důležité je to, že base fee nepůjde minerům, ale bude se pálit, což je asi nejkontroverznější část EIP-1559. Mineři budou dostávat pouze miner tip, přijdou tak o část zisků z těžby. (Samozřejmě pořád budou dostávat i block reward. Pokud nevíte, co block reward je, přečtěte si náš článek o fungování poplatků na Ethereu zde) A právě díky snížení odměn pro minery zastává velká část minerů zastává názor, že by se EIP-1559 měl zavést až s příchodem Ethereum 2.0 ovšem komunita má jasno, skoro všichni chtějí nový systém poplatků co nejdříve.

Pálení base fee je velice důležité. Čím víc se síť bude používat, tím větší budou poplatky a čím větší budou poplatky, tím víc se bude pálit Etheru a čím víc se bude pálit etheru, tím bude menší inflace a tudíž bude Ether vzácnější. Z tohoto můžeme vyčíst vztah, že používanost Etherea bude mít za následek nižší inflaci, nebo klidně i deflaci. Předpokládá se, že s tímto systémem poplatků bude inflace mezi 0,5% a 2%.

Co je to miner tip?

Miner tip je něco jako dýško, které půjde minerům, tedy tahle část poplatků nebude pálená. Pokud bude na zpracování čekat více transakcí, než je velikost bloku, tak se mineři budou rozhodovat podle velikosti miner tip – čím větší dýško minerům dáte, tím větší šanci budete mít dostat se do bloku.

Tímto systémem dosáhneme snížení volatility poplatků, protože base fee má maximální hranici zvýšení a zmenšení, tedy se nemůže z bloku na blok změnit o 100%. Maximální dosažitelná změna je 12,5%. Poplatky se tudíž z bloku na blok budou moci zvýšit o 12,5% při nejvyšším vytížení sítě.

Fungování EIP-1559
Fungování EIP-1559

Kdyse EIP-1559 dočkáme?

EIP-1559 bude zahrnut v hardforku London v červenci. Kromě EIP-1559 tam bude také spousta dalších zajímavých vylepšovacích návrhů. EIP-1559 je ale ten nejkontroverznější z nich.

Shrnutí

Podle Deribitu by EIP-1559 mohl minery připravit o 20–35 % současných příjmů, proto se mnozí domnívají, že mineři proti tomuto vylepšení budou bojovat a odmítnou se přesunout na vylepšenou síť a zůstanou těžit na starém Ethereum. My si ale myslíme, že to mineři nakonec přijmou, protože komunita je v tomto rozhodnutí jednotná. Chcete popovídat o kryptoměnách s podobně smýšlejícími lidmi? Připojte se na náš discord server!

Pokud jste EIP-1559 stále nepochopili, můžete zkusit další zdroje o EIP-1559, které dali dohromady kluci z gwei.cz. Naleznete je zde.

Líbí se Vám Ethereum, ale nevíte kde nakoupit Ether? Podívejte se na námi doporučované burzy zde!

Zdroje:
https://www.gemini.com/cryptopedia/ethereum-improvement-proposal-ETH-gas-fee#section-eip-1559-and-block-size
https://medium.com/@TrustlessState/eip-1559-the-final-puzzle-piece-to-ethereums-monetary-policy-58802ab28a27
https://insights.deribit.com/market-research/miners-will-accept-eip-1559-here-is-why/
https://www.lupa.cz/clanky/eip-1559-a-boj-o-ethereum-proc-dlouho-ocekavane-vylepseni-rozhadalo-minery/
https://forum.gwei.cz/t/eip-1559-zmena-poplatku-na-eth1/298

Vojtch

Jsem poměrně mladý programátor a voluntarista. Píšu tady na web o novinkách, které mě zaujmou nebo občas třeba napíšu i něco spíše filozofického :)

Jsem poměrně mladý programátor a voluntarista. Píšu tady na web o novinkách, které mě zaujmou nebo občas třeba napíšu i něco spíše filozofického :)