Pokud se zajímáte o kryptoměny, tak nepochybně víte, že jejich bezpečné užívání je jedním z naprostých základů, které musíte znát. U kryptoměn totiž neexistuje žádná centrální autorita, která by Vám vrátila peníze v případě, že uděláte chybu. Jinými slovy řečeno, za svoje peníze odpovídáte jen Vy. Proto si v dnešním článku ukážeme základy, které je třeba respektovat pro bezpečné zacházení s kryptoměnami.

Nezadávejte nikam svůj seed

Pokud Vás nějaká webová stránka žádá o zadání seedu, jedná se pravděpodobně podvod. Svůj seed nikdy nikam nezadávejte! Jedině přímo do Vaší peněženky, pokud se ji snažíte obnovit (pozor, vyskytují se i podvodné aplikace tvářící se jako softwarové peněženky).

Svůj seed nevyslovujte nahlas

Tento krok možná může vypadat trošku paranoidně. Pravdou ovšem je, že hlasoví asistenti a mikrofony na našich mobilních telefonech, jsou neustále ve střehu. O tom, zda naše mluvené slovo někdo zaznamenává a analyzuje, můžeme spekulovat. Ať už jsme jakéhokoliv názoru, dobrou praktikou je nevyslovovat seed nikdy nahlas a ani jej nepřepisovat na žádném viditelném místě. Tedy nejlepším řešením je si jej zapsat doma za zataženými závěsy a zády ke zdi. Bez přítomnosti elektronických zařízení s kamerou a mikrofonem.

Mějte seed pouze ve fyzické podobě

Rozhodně seed nikdy nefoťte, ani jinak nezaznamenávejte v digitální podobě. Digitálně uložený seed bývá často ukradnut.

Nikdo vám nedá peníze zadarmo

Pokud Vám někdo tvrdí, že se stačí přihlásit skrz Váš seed a dostanete odměnu, tak se jedná o lež. To samé platí, pokud někdo tvrdí, že Vám pošle dvojnásobek toho, co mu zašlete Vy. Takové lidi ignorujte a rozhodně jim nevěřte.

Nedržte kryptoměny na burzách

Pokud nedržíte Vaše privátní klíče, nevlastníte žádné kryptoměny. Jinými slovy, pokud necháváte Vaše kryptoměny na burze nebo jiné centralizované společnosti, tak se vystavujete riziku, že společnost někdo vykrade a Vám nezbude vůbec nic. Ujistěte se proto pokaždé, že jsou Vaše kryptoměny bezpečně na peněžence a že držíte své privátní klíče – seed.

Používejte hardwarové peněženky

Seed je potřeba uchovávat v bezpečí. Pokud jej ale vygenerujete v počítači, který je kompromitovaný, tak Váš seed může padnout do špatných rukou. Hardwarové peněženky jsou ideální zařízení, neboť Vám dokáží bezpečně vygenerovat seed v nekompromitovaném prostředí. Dvě nejznámější značky hardwarových peněženek jsou Trezor a Ledger.

Používejte Shamir Backup

Velice populární bezpečnostní opatření, které můžete přidat, je Shamir Backup. Shamir Backup je možnost, kterak rozdělit svůj seed na vícero částí. Můžete například svůj seed rozdělit na tři části, každou uschovat jinde a k obnovení Vám budou stačit pouze dvě z těchto tří částí. Pokud jednu ztratíte, dokážete pořád zařízení obnovit. Pokud někdo najde jednu část, nebude mu k ničemu platná (dá se využít například k uchování části seedu u rodiny). V současné době Shamir Backup můžete najít jako volitelnou možnost na Trezoru Model T. Na Ledgeru ani na Trezoru One zatím není k dispozici.

Používejte passphrase

Passphrase v podstatě umožňuje uživateli přidat si ke svému seedu ještě jedno slovo dle vlastního výběru navíc. Tímto se vytvoří „tajná peněženka“, která nebude přístupná bez znalosti passphrase + seedu. Slouží v podstatě jako dvoufaktorová ochrana seedu. Passphrase jsou v současnosti podporovaná jak Trezorem tak Ledgerem.

Zabezpečte svůj seed cryptosteelem

Pokud svůj seed zapíšete na papírek, hrozí poměrně velké riziko, že se poškodí a Vy ztratíte přístup ke svým finančním prostředkům. Může se totiž stát, že Vás vyplaví voda, nebo vyhoříte. Přestože Vám nic takového nepřejeme. V takovém případě se nicméně shodneme, že kus papírku bude uvedenou katastrofou poškozen. Proto je velice dobrým zvykem používat cryptosteel. Cryptosteel je označení pro kovovou destičku, na kterou si vyrazíte svůj seed. Více o cryptosteelech se můžete dočíst zde.

Vždy zkontrolujte adresu

Častým terčem útoku jsou vkládané adresy. Vždy před odesláním transakce si zkontrolujte, jestli ji posíláte na správnou adresu. Útočníci se často snaží tuto adresu pozměnit tak, abyste nic nepoznali. Řečeno krásným českým příslovím – dvakrát měř, jednou řež.

Používejte více adres

Nikdy nenechávejte všechny svoje prostředky na jedné adrese. Pokud se totiž nějaké chyby omylem dopustíte, pravděpodobně přijdete o vše. Proto je dobré mít své prostředky rozděleny na více adresách, nejlépe každou adresu s jiným seedem, nebo passphrase.

Závěr

Tohle určitě nejsou všechny tipy, které je dobré dodržovat pro bezpečný pohyb ve světě kryptoměn. Snažili jsme se každopádně dát dohromady většinu tipů, které by měl znát každý nováček. V tomto článku jsme vynechali pokročilejší techniky, kterými můžete ještě více zlepšit svoji bezpečnost. Pokud Vás napadají nějaké další tipy, můžete nám je napsat na Discord.

David Bankless

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, proto mě zaujmuly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot. Dříve jsem vystupoval jako cryptopanda.

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, proto mě zaujmuly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot. Dříve jsem vystupoval jako cryptopanda.