V tomto článku rozebereme jak fungují poplatky na Ethereum síti. Taky popíšeme co různé parametry u transakcí znamenají a jak se nastavují. Často se totiž setkáváme se začátečníky, kteří se diví výši poplatků a chtějí na nich ušetřit. Bohužel se ale často stává, že nováček neví co má jak nastavit a tak se spálí místo aby ušetřil.

V tuto chvíli fungují poplatky formou first-price auction. Každý si může u transakce zvolit jaký poplatek zaplatí, mineři poté zvalidují (zpracují) transakce, které mají největší poplatek, protože je to pro ně nejvíce výhodné. Tento poplatek mineři dostanou jako odměnu za zvalidování transakce. Lidé, kteří zvolí menší poplatek si musí počkat. Mineři také dostanou jako odměnu za vytěžení bloku takzvanou block reward, která je v současné době 1 Ether (nativní měna na Ethereum síti). Odměnu dostane vždy ten, kdo blok vytěží. Mineři tak za těžbu dostávají transakční poplatky + block reward.

First price auction
Fungování first price auction

Nejpoužívanější softwarovou peněženkou na Ethereum je Metamask, kterou si stačí přidat jako rozšíření prohlížeče. Dále v článku si ukážeme jak si nastavit poplatky právě v Metamasku.

Nastavení metamasku a základní pojmy

Než si řekneme jak se vypočítá cena poplatku tak si musíme ujasnit několik základních pojmů a jak si přizpůsobit Metamask.

  • Gwei – Gwei je základní početní jednotka Etheru, 1 Gwei = 0.000000001eth (1,e-9).
  • Gas – Gas je v překladu palivo. Blockchain si můžete představit jako auto, během svého chodu spotřebovává palivo. Ve chvíli kdy se blok zpracuje, začne se palivo spotřebovávat znovu od 0 na další blok. Jeden blok může spotřebovat maximálně deset milionů gasu.
  • Nonce – Nonce je číslo transakce v peněžence. Je pro nás důležité pro přepisování transakcí. Jak přepisovat transakce ukážeme níže v článku.

Teď, když známe základní pojmy, tak se můžeme vrhnout na přizpůsobení Metamasku. V nastavení Metamasku je záložka advanced, rozklikneme ji a dostaneme se do rozšířených nastavení. Nás zajímají nastavení nonce a gas limitu(viz obrázek). Oboje povolíme, abychom si je potom mohli u každé transakce nastavit podle vlastního uvážení.

Jak povolit custom gas
Pokročilé nastavení gasu
Pokročilé nastavení nonce
Pokročilé nastavení nonce

Jak spočítat cenu za transakci?

Teď, když máme správně nastavený Metamask a rozumíme základním pojmům se můžeme se vrhnout na výpočet ceny poplatku. Tento poplatek je takzvaný maximální poplatek. Znamená to, že nemůže být nikdy vyšší, ale velice často je nižší. Skoro vždy se nepropálí celý gas a za transakci ve výsledku většinou zaplatíte třeba jen dvě třetiny této maximální ceny.

Maximální cena poplatků se vypočítá takto:

Maximální cena = cena paliva (gwei) x limit paliva (gas) x cena etheru x 1,e-9

Příklad:
Chceme převést Ether z adresy A na adresu B. Gas při posílání Etheru z adresy na adresu stojí 21000. Kolik gwei zaplatíme za jeden gas se určuje podle zaplnění sítě, dejme tomu, že cena za 1 gas je aktuálně 100 gwei (přesnou hodnotu lze zjistit na gasnow.org). Dále předpokládejme, že cena Etheru je 2000 dolarů.

V takovém případě se cena poplatku počítá takto:

Maximální cena = 100 (gwei) x 21000 (gas) x 2000 (cena Etheru) x 0.000000001

Celková maximální cena transakce tedy bude 4,2 dolaru (0.0021 ETH)

Nastavení vlastního poplatku
Nastavení vlastního poplatku

Jak ušetřit na poplatcích?

Nejjednodušší cesta, jak ušetřit na poplatcích je snížení počtu gwei, které jsme ochotni zaplatit za gas. Gas limit nesnižujte! Pokud byste jej snížili, tak by povolený gas na zpracování operace nemusel stačit a zbytečně by se spálil, zaplatili byste tak poplatek a transakce by neprošla. Počítejte ale s tím, že pokud snížíte gwei o hodně víc, než je aktuální doporučená hodnota, tak transakce nikdy projít nemusí. Pokud s nastavením gwei potřebujete poradit, přijďte se zeptat na Discord. Počítejte také s tím, že se gas většinou nepropálí celý a často ho dost zbyde. To znamená, že za transakci ve výsledku zaplatíte třeba jen dvě třetiny ceny, na kterou to vychází podle výpočtu.

Doporučené odkazy:

  • gasnow.org – Na této stránce se může podívat kolik byste měli dát gwei aby jste se dostali do bloku.
  • etherscan.io – Můžete se podívat na Vaši transakci na blockchainu a zjistit o ní užitečné informace, jako například propálený gas a kolik jste zaplatili na poplatku.
Gasnow.org - aktuální přehled gasu
etherscan.io - Blockchain explorer
etherscan.io - Blockchain explorer

Zrušení a přepisování transakcí

Pokud jste například omylem poslali Vaše prostředky na špatnou adresu, nebo nastavili moc malý poplatek, tak ještě není všem dnům konec.

Transakce se dá zrušit (dokud není zvalidována) tím, že si pošlete 0 Etheru na svou vlastní adresu s nonce transakce, kterou se snažíme zrušit. Nonce staré transakce zjistíme přímo na Etherscanu.

Pokud jste například dali moc malé gwei, tak transakci nemusíte rušit a platit poplatek za transakci. Stačí transakci přepsat. Uděláte to tak, že transakci pošlete znovu s větším gwei a dáte jí stejný nonce jako má transakce, kterou se snažíte přepsat. To, že transakce neprošla zjistíte přímo na Etherscanu, transakce bude označená jako pending.

etherscan.io - Blockchain explorer
etherscan.io - Blockchain explorer
Nastavení custom nonce
Metamask - Nastavení custom nonce

Pokud poplatkům stále nerozumíte, nebo byste se chtěli dozvědět více, připojte se na náš Discord.

Vojtch

Mám rád inovativní technologie, rád se zabývám ekonomií a jsem developer. Moje záliby mě dostali ke kryptu, které se mi tak zalíbilo, že jsem se rozhodl být víc než jen pozorovatel tohoto světa. :)

Mám rád inovativní technologie, rád se zabývám ekonomií a jsem developer. Moje záliby mě dostali ke kryptu, které se mi tak zalíbilo, že jsem se rozhodl být víc než jen pozorovatel tohoto světa. :)