V dnešním článku si probereme co je poskytování likvidity a yield farming a jak něj. Tento trend dobyl kryptosvět již začátkem léta (zejména díky ziskům dosahujícím až tisícovky procent ročně), kdy začali vznikat první DeFi projekty. Poskytování likvidity a související yield farming je velmi komplexní věc. Proto je potřeba začít od začátku, abychom objasnili základní principy.
Decentralizováné směnárny a poskytování likvidity
Decentralizované směnárny jsou důvod, proč vůbec vzniklo poskytování likvidity a yield farming. Na decentralizovaných směnárnách si lidé vyměňují svoje kryptoměny bez prostředníka. K tomu je samozřejmě potřeba, aby zde bylo uloženo nějaké množství kryptoměn, které si lidé můžou vyměnit. K tomu slouží takzvané liquidity pooly (bazény s likviditou).
Liquidity pooly
Decentralizované směnárny (dále DEX) mají jeden pool pro každý obchodovaný pár, který nabízí. Jako příklad si vezmeme obchodní pár Ethereum a DAI (což je decentralizovaný stablecoin, který udržuje hodnotu jednoho dolaru). Poměr kryptoměn v tomto poolu je vždy je 50% ETH a 50% DAI. Pokud vycházíme z předpokladu, že 1 Ether (účtovní jednotka Etherea) stojí 1 000 DAI, bude obsah poolu vždy například 100 ETH / 100 000 DAI. Tímto způsobem se zároveň určuje tržní cena na DEX, pokud někdo koupí trochu Etheru za DAI, poměr v poolu už nebude 1 ETH / 1 000 DAI, ale třeba 0.9 ETH / 1 100 DAI. Znamená to tedy, že Ether bude nyní dražší.

V liquidity poolech lidé poskytují svoje kryptoměny (likviditu) k volnému obchodování a dostávají za to odměny. DEX si bere určité poplatky z obchodování a tyto poplatky jsou potom rozděleny mezi jednotlivé poskytovatele likvidity. Určitý poplatek jde také samotné DEX, aby si mohla dovolit platit svoje vývojáře.
Likvidity pooly jsou velmi dobrá příležitost jak zúročit svoje kryptoměny více, než pokud je budete jenom HODLovat na hardwarové peněžence. Dostáváte procenta pasivního příjmu, za to, že poskytujete likviditu. I zde ovšem platí, že Vám nikdo nedá nic zadarmo. Jsou zde určitá rizika, která musíte zvážit. Jako první riziko je zde samotný projekt. Pokud poskytujete likviditu na nějaké DEX, která je špatně naprogramovaná, hrozí velké riziko, že Vám Vaše kryptoměny někdo ukradne prostřednictvím chyby ve smartcontractu (kód, který zajišťuje provoz decentralizovaných aplikací). Za ověřené a bezpečné DEX se dá považovat Uniswap, Balancer, nebo třeba Sushiswap. Druhé velké riziko, které je potřeba brát na vědomí je Impermanent Loss (nestálá ztráta).
Impermanent loss
Impermanent Loss (dále IL) se může objevit pokud se cena jednoho z podkladových aktiv (v našem příkladě Ether) hýbe rychleji než cena toho druhého. Aktiva do poolu vkládáte vždy ve stejné cenové hodnotě tak, aby obě byli v poměru 50:50.
Příklad Impermanent Loss:
Pokud například do poolu vložíme 1 ETH a 1 000 DAI, což je celkem 2 000 dolarů a cena jednoho Etheru poté vyroste na 4 000 dolarů, dojde k IL. Jelikož aktiva musí vždy být v 50:50 poměru, tak nám v poolu zůstane pouze 0.5 ETH a 2 000 DAI v celkové hodnotě 4 000 dolarů. Peníze vybereme a z původního vkladu 2 000 dolarů jsme vydělali dalších 2 000 dolarů, celkem tedy 4 000 dolarů. Na první pohled to vypadá jako pěkný zisk. Co by se ale stalo, pokud bychom původní vklad 1 Ether a 1 000 DAI nedali do poolu, ale HODLovali? Celkový zisk by nyní činil 5 000 dolarů (4 000 za Ether + 1 000 DAI = 5 000$). Ve výsledku jsme tak 1 000 dolarů ztratili a ne získali.
Pokud Vám IL dělá problémy pochopit, doporučujeme si tuto část přečíst znovu, je to složité téma a bude hrát klíčovou roli ve Vašem pochopení yield farmingu. Pokud máte i tak problém to pochopit, přijďte se za námi poradit na Discord. Nyní už víme co IL je a proč vzniká, jak se proti ní ale bránit?
Jak se bránit proti Impermanent Loss
Než vznikl yield farming, nejlepší cestou jak se bránit proti IL bylo neposkytovat likviditu v páru s aktivy, jejichž cena nekoreluje (např. ETH v páru s DAI, ETH dlouhodobě roste a DAI udržuje cenu jednoho dolaru). Naopak nejlepší cestou se ukázalo být poskytovat likviditu v párech, které spolu často cenově korelují (BTC / ETH, ETH / ERC20).
Ovšem ani tak Vás tato strategie stoprocentně neuchrání před IL. Proto také vzniknul yield farming.
Yield Farming
Yield farming vzniknul, aby Vás kompenzoval za ztráty na IL. Je zde ale ještě jeden důvod vzniku – dostávání tokenů nových projektů do oběhu a do povědomí. Jak tedy yield farming funguje?
Yield farming teoreticky
Jako poskytovatel likvidity zamknete svoje kryptoměny do liquidity poolu, například na Uniswapu. Jako “účtenku”, že jste svoje kryptoměny opravdu poskytnuli dostanete na peněženku UNI-V2 token, jenž reprezentuje DEX, kde poskytujete likviditu a hodnotu, kterou jste vložili. Tento token stačí vzít a najít si projekt, který Vás chce odměňovat právě za poskytování likvidity. U tohoto projektu stačí vložit UNI-V2 token a budete dostávat odměny v tokenu daného projektu. Projekt Vás tak tímto způsobem odmění další odměnou a rozšíří svoje vlastní tokeny do oběhu. Je to výhra pro obě strany.
Projekty nabízí procentuální výnos podle toho, kolik lidí u nich nové tokeny farmaří. Pokud jste jedni z prvních, kteří do konkrétního poolu jdou, odnášíte si často tisíce procent APY (Annual Percentage Yield – Roční výnos v procentech). Čím víc lidí ale do poolu přijde, tím se procenta snižují. Je ovšem velice důležité nehledat si projekty na základě procent, protože se to může šeredně vymstít.

Jak vybrat projekt na farming
Pokud je projekt neauditovaný, znamená to, že jeho smart contract není ověřen v testech a je tak o dost vyšší pravděpodobnost, že jej někdo dokáže zneužít a vykrást. Zároveň je také velmi důležité podívat se, od které firmy je projekt auditovaný. Firmy, které mají bezpečné audity můžete najít zde. Další věcí, na kterou je potřeba dávat si pozor je budoucnost projektu samotného a využitelnost jeho tokenu. Pokud projekt nemá žádnou budoucnost (řeší neexistující problémy a nemá využití) tak jeho cena půjde pravděpodobně na nulu. Můžete tak vyfarmařit tisíce procent, ale bude Vám to k ničemu, pokud to bude ležet v bezcenném tokenu.
Jako nezbytné pro vstupu do yield farmingu proto považujeme:
Auditovaný projekt
Fundamentální budoucnost projektu
Shrnutí poskytování likvidity a yield farmingu
Farmaření může být velmi pěkný pasivní příjem k Vašemu HODLu, je ovšem potřeba vybírat projekty opravdu pečlivě, protože pokud automaticky skočíte po novém neověřeném projektu, můžete o Vaše úspory stejně rychle přijít. Pokud chcete farmařit, nejlepší je svoje prostředky rozdělit alespoň do dvou farem, abyste snížili riziko, že o peníze přijdete.
Pokud Vás tohle téma zajímá a rádi byste se dozvěděli více, nebo si o něm třeba rádi popovídali, navštivte náš Discord, kde máme komunitu plnou úžasných lidí, kteří Vám rádi poradí ať už s výběrem projektu na farming, nebo s čímkoliv jiným.
Pokud se Vám tento článek líbil a chtěli byste návod, jak na poskytování likvidity a farmaření v praxi, napište nám to do komentářů dole ↓