Než si vůbec řekneme, jak zabezpečit seed, je to potřeba se seznámit s tím, co to vlastně seed je a k čemu se používá.

Co je to seed?

Seed je kombinace 12 až 24 náhodných anglických slov. Tyto slova Vám Vaše kryptoměnová peněženka automaticky vygeneruje při prvním spuštění. Seed slouží k přístupu k Vašim kryptoměnám. Pokud ztratíte svoji peněženku, nebo zapomenete heslo, tak stačí zadat seed v jiné peněžence a můžete tak tímto způsobem své kryptoměny obnovit.

Seed samozřejmě může kdokoliv zneužít, pokud se k němu dostane. Proto je potřeba jej velmi dobře chránit, jinými slovy řečeno uschovat. Ne nadarmo se říká: „Not your keys, not your coins.” (Nemáte-li privátní klíče (seed), nevlastníte kryptoměnu).

Jak se bránit proti zneužití seedu?

První pravidlo je nikdy neukládat svůj seed na žádné online úložiště (Google Disk), ani do počítače, či telefonu. Jejich bezpečnost tak může být, respektive bude, narušena. Seed je nutné vždy vlastnit ve fyzické formě. Nejjednodušší je opsat si jej na papír a ten bezpečně schovat.

Co se ovšem stane, pokud vyhoříte, vyplaví Vás voda, nebo se papír roztrhne? Ztratíte všechny Vaše peníze uložené v kryptoměnách. Proto existují takzvané cryptosteel řešení.

Jak tedy nejbezpečněji uložit seed?

Náš názor je, že nejlepší uchování seedu je právě v cryptosteelu. Existují různé typy, ale nám se nejvíce osvědčil způsob od firmy Skovo.cz. Skovo.cz je česká firma, jež poskytuje takzvané recovery plates. Jedná se o ocelové destičky s 12 % chromu, který je chrání proti korozi. Do těchto destiček svůj seed vyrazíte pomocí ocelových raznic. Takovéto uložení seedu je téměř nezničitelné, neboť destičky jsou testovány v ohni a nezkorodují ani ve vodě.

Proč doporučujeme právě skovo.cz?

Řešení od firmy skovo.cz je totiž na rozdíl od ostatních zahraničních řešení opravdu „blbuvzdorné”. Disponuje navíc velkou kvalitou materiálu. Na vyzkoušení tohoto řešení máte 90 dní záruku spokojenosti a kdykoliv po tuto dobu můžete produkt vrátit, pokud nebudete spokojeni. Cena je také velmi přijatelná. Jednoduchost použití si můžete ověřit zde.

Pozn. majitele:Jak jste si možná všimli, destičky nabízíme samotné, ale i v páru. Na rovinu si řekněme, že zničit se dá opravdu vše. Když se svými zákazníky komunikuju, vždy jim radím to samé. Kupte si pár a každou destičku uschovejte zvlášť. Toto je nejúčinnější způsob uchování seedu.

David Bankless

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.