Jak už jsme zmínili v několika předchozích článcích a newsletterech, rok 2022 bude patřit druhým vrstvám. Rok ekosystémů, které škálují Ethereum. Mezi Arbitrum, Optimism, zkSync, Starkware a dalších L2 řešení spadá jedno, které vystupuje z davu… Polygon.

Polygon, formálně Matic, s aktuální valuací 9.8 miliard dolarů je jeden z vítězů býčího trhu. Získává stále více trakce a uživatelů, což z Polygonu dělá další velkou věc v kryptoměnovém světě! Z tohoto důvodu Vám představíme Polygon a všechny nezbytné nástroje pro jeho průzkum v sérii článků

Zdroj: polygonscan.com

Škálování Ethereum sítě

I pokud jste v kryptoměnovém světě krátce, víte, že Ethereum mainnet je pro průměrného člověka moc drahý (pokud nejste velryba), kvůli velkému zatížení sítě, a tedy i extrémně velkým poplatkům. Důvod obřího růstu poplatků v posledním roce je kvůli masivnímu nárůstu uživatelů, který síť zaznamenala. Z Ethereum to udělalo síť, která není pro lidi, ale pro blockchainy. My, lidé - uživatelé blockchainu, budeme muset postupně přemigrovat na druhé vrstvy Ethereum sítě. Polygon a další systémy tvoří rychlé, levné a bezpečné řešení pro transakce, práci, hry a investování.

Jak ale budeme škálovat? Aktuálně existuje několik různých druhých vrstev, které nabízejí rozmanité řešení a cesty jak řešit škálování. V tomto článku se zaměříme na jedno z nejslibnějších řešení, které jsou vyvíjeny Polygonem.

Začněme rychlou historií Matic sítě.

Matic byl založen v roce 2017 Jayntinem Kanani, Sandeepem Nailwalem a Anuragem Arjunem s cílem vyřešit problémy škálování Ethereum sítě. Matic tým na začátku představil dvě řešení: Proof of stake síť a Plasma síť.

V únoru 2021 se Matic síť přejmenovala na Polygon s vizí stát se švýcarským nožem řešení. Tato mise škálování Ethereum se změnila na ‘Internet Blockchainu’.

Co je tedy Polygon?

Polygon je mnohem více než plasma síť. Je to druhá vrstva, která využívá bezpečnosti decentralizované Ethereum sítě a nabízí několik škálovacích řešení. Polygon věří že se Ethereum stane globální vrstva pro vypořádávání. O tom už se dokonce Ryan a David z Bankless dříve několikrát bavili. Jak už ale víte, je několik cest jak Ethereum škálovat. Tady je teze Polygonu pro druhé vrstvy a předpověď toho, jak bude škálování vypadat:

Jak vidíte, Polygon nenabízí jedno škálovací řešení, ale nabízí jich celkem osm. Pojďme se na to podívat hlouběji.

Polygon podporuje dva typy blockchainů. Takové které fungují sami o sobě a takové, které jsou zajištěny Ethereum sítí. Dole na obrázku vidíte vizuální reprezentaci, kde jsou řešení fungující sami o sobě na levé straně a řešení zabezpečené Ethereum sítí na straně pravé.

Řešení fungující sami o sobě jsou to, čemu se běžně říká sidechainy. To jsou takové blockchainy, které závisí na vlastním zabezpečením a mají vlastní mechanismus pro konsenzus sítě.

Zabezpečené chainy jsou naopak ty, které se spoléhají na zabezpečení blockchainu Etherea, proofs nebo validátů. Jsou vysoce bezpečné, ale méně nezávislé, jelikož jsou “spojeny” s hlavní sítí (mainnetem)

Řešení od Polygonu spadají do tohoto spektra, ale mají jednu velkou výhodu. Jsou spolu všechny kompatibilní!

Pojďme se ponořit hlouběji do těchto chainů a také do těch, které jsou teprve připravované.

·        SDK – Polygon Edge

Takzvaný Software Development Kit je nejvíce zásadní část infrastruktury, protože umožňuje vývojářům vytvářet a nasazovat jejich vlastní blockchainy velmi jednoduše za použití již existujících nástrojů a funkcí, které poskytuje Polygon Edge.

·         PoS

Polygon Proof of Stake (PoS) chain je ten, který nejvíce uživatelů zná. Proof of Stake chain má unikátní výhodu funkce paralelně s Ethereum blockchainem. Tento PoS chain poskytuje svým uživatelům jak zabezpečovací vrstvu Ethereum sítě tak PoS konsenzus mechanismus, protože je tento chain zabezpečen vlastními validátory. Tito validátoři uzamykají (stakují) svoje MATIC tokeny výměnou za výnos. Tímto také pomáhají verifikovat síť, čímž ji zabezpečují. Jak už asi víte, PoS chain je ten s největší aktivitou a s největším počtem projektů. Polygon PoS chain je to, kde uživatele tráví nejvíce času.

Zdroj: Polygonscan.com

Tento PoS chain je takzvaně EVM (Ethereum-Virtual-Machine) kompatibilní, což umožňuje Ethereum aplikacím jednoduše migrovat svoje smart kontrakty na Polygon síť. Důležité je, že se dají prostředky z Ethereum sítě jednoduše dostat na Polygon PoS chain za použití několika přemosťujících mechanismů.

Jakmile byly prostředky převedeny z Ethereum sítě na Polygon PoS chain, tak se dají použít stejně jako na Ethereum mainnetu, díky své kompatibilitě

Tyto sidechainy umožňují držitelům tokenů používat Polygon PoS chain jako vypořádací vrstvu a transakční chain namísto Ethereum mainnetu.

Polygon PoS Chain - A Commit Chain? DeFi Explained

·        Polygon Avail

Polygon Avail je řešení pro dostupnost dat, podobné tomu, co má přijít se shardingem, když Ethereum přejde na Proof of Stake.

Dříve v tomto roce představil Polygon svou investici jedné miliardy dolarů do ZK řešení. Začíná být čím dál víc evidentní, že ZK řešení budou svatý grál Ethereum škálování! Pojďme se podívat hlouběji do těchto nových a inovativních řešení.

·        Polygon Hermez

Hermez ZK-Rollup je druhá vrstva postavená nad Ethereum sítí, která řeší škálování tím, že všechny transakce ‘spojí’ do jedné. Díky "zero-knowledge proof" (ZK) technologii je možné předvést, veřejně dokázat validitu a správnost všech transakcí, které se poté nahrají na Ethereum síť. Propustnost sítě se násobí díky tomu, že stačí uchovávat pouze důkaz o transakcích a ne samotné transakce.


Tento článek mohl vzniknout díky Polygon Grants


·        Polygon Nightfall

Polygon Nightfall je hybridní optimistic/ ZK-Rollup řešení, které se zaměřuje na anonymitu pro firmy. Toto řešení je dělané pro privátní transakce s obří škálovatelností.

·        Polygon Miden

Existují 2 typy důkazů, které může ZK řešení generovat.: SNARKs a STARKs. Většina ZK řešení aktuálně používá SNARK důkazy. Polygon Miden je ale projekt, který využívá ZK STARK rollup. Mezi nejdůležitější výhody STARK patří: větší transparentnost, škálovatelnost a nevyžaduje žádnou důvěru. Tady je info grafika, která ukazuje fungování:

·        Polygon Zero

Polygon Zero je škálovací řešení druhé vrstvy pro Ethereum. To, co rozděluje Polygon Zero od dalších ZK řešení je síla Plonky2. To je revoluční systém, který generuje ZK důkazy rychleji než jakékoli další existující řešení. Plonky2 podporuje efektivní rekurzivní generování důkazů, čímž dovoluje síti Polygon Zero škálovat horizontálně. To znamená, že síť není omezena nejpomalejším uzlem, ale celková komputační síla sítě se sčítá. Polygon Zero tedy spustíte i na notebooku. Tohle je velká revoluce a velký krok pro decentralizaci!

Poslední věc, o které budeme v tomto článku mluvit je tokenomika $MATIC a její speciální charakteristiky!

$MATIC, token Polygonu má maximální počet tokenů v oběhu stanoven na 10 miliard s tím, že 7.5 miliard už je v oběhu již teď. Další 2.5 miliardy tokenů se budou odemykat periodicky během následujících 4 let.

Token má dvě hlavní funkce.

  1. Je používán uživateli k placení poplatků síti.
  2. Je uzamykán a tedy pomáhá zabezpečovat síť.

Kdokoli, kdo interaguje s decentralizovanou aplikací v Polygon ekosystému musí platit poplatky ve formě MATIC tokenu a každý, kdo se chce stát validátorem musí svoje MATIC tokeny uzamknout.

Je důležité zmínit, že MATIC token bude dle Polygon týmu jediný token pro celý Polygon ekosystém. To znamená že MATIC bude nativní token pro všechny škálovací řešení, které Polygon vyvíjí. Kromě toho se také $MATIC v poslední době stal deflační!

Polygon nedávno spustili svou verzi EIP-1559. Pro ty, kdo neví, to prakticky znamená, že část transakčních poplatků, které platíme pro zabezpečení sítě, se spálí a nebudou již v oběhu. Díky tomu se při větším vytížení sítě spálí více MATIC tokenů, protože bude více uživatelů platit poplatky. Je tedy nevyhnutelné, že někdy v budoucnu bude MATIC deflační, pokud bude počet uživatelů dál růst.

Pálení můžete sledovat zde!

Závěr

Polygon ekosystém je živý a prosperuje. Je to doslova jeden z nějvětších chainů, a přesto jsou všichni stále soustředění na nové L1s. To znamená, že jsme tu stále brzo.

Počet týmů, jenž budují na Polygon PoS chainu se zdvojnásobuje každé dva měsíce. Polygon má aktuálně přes 7,000 decentralizovaných aplikací, což z nich dělá jedno z největších jmen v tomto průmyslu. A toto číslo stále roste! Celá síť vzrostla z 3,000 na 7,000 decentralizovaných aplikací během třech měsíců. Více než polovina těchto projektů je exkluzivně na Polygonu! Polygon pomáhá přiblížit svět k Ethereum.

Co udělat dál?

👋Koukněte na Polygon tým

💜Připojte se do Polygon DAO

🔍Prozkoumejte Decentralizované aplikace které právě běží na PoS chainu

🌉Přemostěte svoje prostředky na Polygon PoS

Vojtch

Jsem poměrně mladý programátor a voluntarista. Píšu tady na web o novinkách, které mě zaujmou nebo občas třeba napíšu i něco spíše filozofického :)

Jsem poměrně mladý programátor a voluntarista. Píšu tady na web o novinkách, které mě zaujmou nebo občas třeba napíšu i něco spíše filozofického :)