V dnešním článku si rozebereme destičky na ochranu Vašeho seedu od tří českých a jedné slovenské značky. V závěru článku si také zasoutěžíme o 15 cryptosteelů, které rozdáme mezi členy naší komunity! Pokud nevíte, co je to seed, můžete navštívit náš starší článek.

Co jsou to cryptosteely?

Cryptosteely jsou jakékoliv řešení, které slouží k ochraně Vašeho seedu. Většinou jsou z kovu a měly by Váš seed ochránit i v takových případech, kdy by pouhý papír nevydržel. Může se totiž stát, že Vás vyplaví voda a nebo vyhoříte - takové věci nemáte jak zabránit a právě cryptosteely jsou postaveny tak, aby těmto neduhům odolaly. Tato recenze by měla pomoct lidem vybrat si recovery seed, který je pro ně vhodný, ale také poskytnout zpětnou vazbu výrobcům, kde by se mohli zlepšit. Snažil jsem se dát vždy každému výrobci radu, co by se dalo udělat pro větší zákaznickou spokojenost. Nyní se pojďme podívat na cryptosteely, které nám čeští a slovenští výrobci nabízejí.

Disclaimer: V recenzi se objeví pouze produkty, které nám byly zaslány na recenzi. Od žádné z těchto firem jsme nedostali za tuto recenzi zaplaceno. Pořadí firem v článku je podle data dodání produktů na recenzi, nejsou seřazeny podle žádného žebříčku.

Skovo.cz

Skovo je opravdu hodně všestranné v tom, co na svém e-shopu nabízí. Pokrývá sortiment od úplně prázdných ocelových destiček, které jsou opravdu nenápadné a levné, přes zdobené ocelové destičky všech velikostí (s možností gravírování) až po shamir backup edice z plexiskla. Na destičky od Skovo je možné použít raznice nebo gravírovací pero (obě dostupné na e-shopu). U firmy Skovo budeme hodnotit dva produkty, které nám zaslali - ocelovou destičku a shamir backup edici z plexiskla. Na e-shopu je možnost platit i Bitcoinem.

Ocelová destička Skovo

Jak už je u firmy zvykem, i tady Skovo nabízí všestrannost použití. Na zaznamenání seedu můžete použít buď rychlejší a jednodušší (ale méně bezpečnou) variantu gravírování perem, kterou zvládne opravdu každý, a nebo pomalejší, ale za to opravdu bezpečnou variantu s raznicemi, která ovšem není pro každého. Desky jsou vyráběny ve variantě 12 i 24 slov a jsou ohnivzdorné (i po důkladném spálení destičky slova pořád po očištění čitelná).

Výhody této destičky:

 • Vysoká kvalita
 • Vysoká bezpečnost (při použití raznic)
 • Jednoduché zaznamenání seedu (při použití gravírovacího pera)
 • Designově pěkné (při zvolení dražší destičky + možnost motivů)
 • Nenápadné (při zvolení levné varianty vypadá jako kousek náhodné oceli)
 • Vysoce ohnivzdorné
 • Korozi vzdorné
 • Přijatelná cena

Shamir backup edice z plexiskla

Tato edice slouží pro uchování shamir backupu - tedy nepotřebuje být zdaleka tak bezpečná jako ocelové destičky. I přesto je tento materiál pevnější, než jsem čekal. Výhoda shamir backup edice je ta, že jej nenajde žádný detektor kovu a je velmi jednoduchá na použití. Odolnost vůči ohni je prakticky nulová (i když písmo z destičky zmizí, až když se plexisklo rozteče). Naopak je destička odolná vůči vodě. Co bych tu Skovu vytknul je 300 korun za jednu destičku + musíte zakoupit karbidový popisovač a nebo gravírovací pero. Na druhou stranu, Skovo nabízí množstevní slevu až do 40 % - pro shamir backup potřebujete těchto destiček více, takže se cena na jednu destičku sníží. Destička není vhodná, ani určená pro zaznamenání normálního seedu.

Výhody této destičky:

 • Jednoduché zaznamenání seedu
 • Nedetekovatelná detektorem kovu
 • Vodovzdorná
 • Množstevní sleva

Celkové hodnocení Skovo

Skovo.cz je velice flexibilní v nabídce, kterou poskytuje a vyhoví snad každému. Web zpracováním není vůbec špatný, ale pořád má do profesionálního webu docela daleko a obecně strana objednání a průchod e-shopem může být pro někoho poměrně složitá. Také už jsem se setkal s doručením jiného produktu, než byl objednán. Výměna ovšem proběhla bez jakýchkoliv problémů. Pokud bych měl Skovu poradit co vylepšit, tak je to určitě právě působení navenek, vidím zde velký prostor, kde se Skovo může do budoucna zlepšit. Na druhou stranu, produkty jsou opravdu kvalitní, o což primárně jde a věřím, že každý zákazník byl ve finále s produkty spokojený. Skovo také nabízí záruku spokojenosti 90 dní, ve které můžete zboží bezplatně vrátit a normální záruku 2 roky.

Komentář Skovo.cz:
“Preferovaný způsob použití naší destičky je ražení. Používáme nerezovou ocel s 12 % chromu a pasivační vrstvou, která chrání materiál. Při ražení se pasivační vrstva tvaruje a neničí se, při poškrábání gravírovacím perem se pasivační vrstva zničí a ta se poté začne obnovovat. Toto obnovení může způsobit horší čitelnost textu. Na e-shopu máme také možnost půjčit profesionální nástroje, které zvládnou tuto činnost bez rizika nečitelnosti textu. Půjčujeme je zdarma - pouze za zálohu.”

MySeed.cz

MySeed je prostě designovka. Přijde mi, že zaměření celé firmy je hlavně na krásný vzhled, který můžeme vidět na stránkách, na destičkách, ale i na balení. Tento design se jim za mě opravdu povedl a nemám z tohoto hlediska vůbec co vytknout.

Často se může stát, že pěkné věci nemusí být tak kvalitní a jde jim jen o vzhled. V případě MySeed to ale určitě neplatí. Destičky jsou velice bytelné a při pokusu jednu z nich zničit jsem odešel poražen s rozseknutým čelem ( :D ). Jednou to bude velice vtipná historka, ale teď pokračujeme dále v recenzi.

MySeed nabízí pouze jeden typ destiček, tyto destičky jsou z nerezové oceli a jsou ohnivzdorné. Na zaznamenání seedu na tuto destičku se používá fix, který je opravdu lehký na použití a dá se sním pracovat velmi rychle a jednoduše, zvládne to opravdu každý. Tento fix je odolný vysokým teplotám, ovšem ne ohnivzdorný. Když jsem se snažil nasimulovat podmínky vyhoření domu, podařilo se mi dosáhnout nečitelnosti textu (možná způsobeno i mým rukopisem), i když i tak šel pořád trochu vidět. Je zde možnost, že při odborné práci by šel seed i tak z destičky dostat. Poměrně dlouhou dobu ale fix vydržel. U firmy MySeed budeme hodnotit produkt MySeed Classic, který nám zaslali a který budete mít možnost vyhrát v soutěži.

MySeed Classic

Tento produkt je - stejně jako vše od MySeed prostě krásný. Balení obsahuje sametový sáček na úschovu, hadřík na leštění, fix na popis a destičku z nerezové oceli. Destičky jsou vyráběny pouze ve formátu 24 slov a jsou ohnivzdorné.

Výhody této destičky:

 • Vysoká kvalita
 • Jednoduché zaznamenání seedu
 • Bezkonkurenční design
 • Poměrně ohnivzdorné (při větší teplotě se fix stává nečitelný)
 • Korozi vzdorné

Celkové hodnocení MySeed.cz

MySeed.cz je opravdu designově krásná značka a také stejně kvalitní. Jdou cestou nenáročného uživatele, kdy destičku dokážete popsat za 5 minut se vším všudy a dosáhne poměrně velké bezpečnosti - což je naprosto dostačující pro velkou část populace. Co mně osobně chybí je plná ohnivzdornost, které jsem s fixem nedokázal dosáhnout. Originalitu tohoto fixu ale musím pochválit, nikde jinde jsem podobný systém neviděl.

Komentář MySeed.cz:
“Naše destička je velmi kvalitně zpracovaná, její vzorkování zabralo 2 měsíce, než jsme byli s kvalitou 100% spokojeni. Největší důraz klademe na kvalitu a nic nedotaženého nepustíme do světa. Díky lakovému fixu je popis destičky opravdu jednoduchý a popis vydrží jak vysoké teploty tak i jiné nepříznivé vlivy.”

Seedjoker.com

SeedJoker je jediný Slovenský e-shop v této recenzi. Na svém e-shopu má v současné době pouze jednu destičku. Aktuálně se na tomto e-shopu dá platit pouze kryptoměnami. SeedJoker na svém e-shopu nenabízí žádné nástroje, kterými by šlo seed zaznamenat. Dá se ovšem použít gravírovací pero i raznice. SeedJoker nabízí na svoje destičky množstevní slevu při zakoupení 5 kusů.

Ocelová destička SeedJoker

Opravdu bytelná destička, kterou rozhodně jen tak nepoškodíte. Tato destička je ohnivzdorná a má velikost kreditní karty. Z jedné strany obsahuje pole na 12 slov a z druhé strany na dalších 12. Můžete ji tedy použít na 12 i na 24 slov.

Výhody této destičky:

 • Vysoká bytelnost destičky
 • Vysoká bezpečnost (při použití raznic)
 • Jednoduché zaznamenání seedu (při použití gravírovacího pera)
 • Nenápadné (při zvolení levné varianty vypadá jako kousek náhodné oceli)
 • Vysoce ohnivzdorné
 • Přijatelná cena
 • Množstevní sleva

Celkové hodnocení SeedJoker

SeedJoker má kvalitní destičky s velmi nízkou cenou. E-shop vznikl pár dní před vypuštěním recenze, takže je jasné, že zde bude pár nedodělaných věcí. Velkým problémem je za mě nedostupnost nástrojů, kterými lze seed zaznamenat. Velice rád bych tady v budoucnu viděl i nabídku raznic, nebo gravírovacích per (nejlépe obojího). Další, za mě trochu nedodělanou věcí je celkový design webu - ten by taky určitě mohl vypadat líp a SeedJokeru by to určitě pomohlo. Podle komentáře SeedJokeru jsou úpravy webu i v plánu, což je dobře.

Komentář SeedJokeru:
“Neskôr budem upravovat web a hlavne moznost platenia v nadstavbach na BTC aj ETH ako je Lightning Network, Matic ci Fantom atd. Plech z nehrdzavejúcej ocele; SEW 470-72; EN 10095; akosť DIN 48,00 kg 9,000 432,00 1.4841-za tepla valcovaný”

Bit-wear.eu

Bitwear je obchod s Bitcoinovým oblečením. Poskytují ale také cryptosteely. Mají pouze jeden typ destičky, který ale nabízejí v několika různých baleních. My jsme dostali na recenzi Seed Storage One.

Seed Storage One

Destičky jsou ohnivzdorné, ve velikosti o trochu větší, než kreditní karta. Pole pro zaznamenání seedu jsou vyraženy pouze z jedné strany a zezadu je nápis HODLuj.

Výhody této destičky:

 • Jednoduché zaznamenání seedu
 • Designově poměrně pěkné
 • Ohnivzdorné
 • Korozi vzdorné

Celkové hodnocení Bit-wear.eu

Bitwear má poměrně dobře zpracovaný e-shop, ve kterém se každý lehce vyzná. Destičky jsou poměrně pěkné a také kompaktní. Jako nevýhodu vnímám to, že nenabízí vůbec nic navíc oproti ostatních výrobcům - rád bych zde viděl něco originálního, co do konceptu cryptosteelů přinese právě Bitwear, u ostatních výrobců takové věci máme. Zákazníci by to určitě také ocenili. Doživotní záruka a platba Bitcoinem jsou velice příjemným bonusem k nákupu.

Komentář Bit-wear.cz:
“SEED STORAGE destička se nabízí jako nejbezpečnější forma uchování SEEDu ať už máš HW,SW, PAPER peněženku. Kvalitní ušlechtilá nerezová ocel o tloušťce 2mm s laserem vypálenými 24 políčky pro tvůj SEED je skvělé a bezpečné řešení! Dá se říci, že je téměř nezničitelná! Ohnivzdorná (zvládne více jak 2000 stupňů), voděodolná, kyselinám odolná, prachu a poškrábání odolná, nemagnetická. Jednoduše řečeno... je blbu vzdorná :D Rozměry: 100x60x2mm”

Soutěž

Společně s výrobci uvedenými v tomto článku jsme si pro Vás připravili soutěž. Již teď můžete jít na naše sociální sítě a vyhrát jeden z 15 různých cryptosteelů! Soutěž probíhá na Instagramu a Twitteru! Další soutěž také proběhne na příštím livestreamu na YouTube kanále KryptoVládi, který je součástí BanklessCZ.

Pokud byste rádi ještě o něco zvýšili svoji šanci na výhru, můžete navštívit náš YouTube kanál BanklessCZ - jeden z odběratelů také vyhraje! Více informací o soutěži se můžete dozvědět na našem discordu!

Závěr

Myslím si, že každý výrobce, který se této recenze zúčastnil, přináší na trh kvalitní produkty, za které se nemusí stydět. Každému výrobci jsme se snažili dát pomocí této recenze zpětnou vazbu na nějaké věci, na kterých by mohl zapracovat. Nejde určit, který výrobce je nejlepší, snažili jsme se tak popsat produkty jednotlivých výrobců tak, abyste si mohli vybrat ten, který bude zrovna Vám nejvíce vyhovovat.

David Bankless

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.

Vždy jsem byl nadšenec do technologií a nových inovací, nejspíš proto mě zaujaly kryptoměny. Zajímám se zejména o smartchainy, jako jsou například Ethereum a Polkadot.