Pokud jste někdy narazili na takzvané smart chainy, jakým je například Ethereum, tak jste se určitě setkali s pojmem smart kontrakt (chytrá smlouva). V tomto článku si popíšeme, co to smart kontrakt je a k čemu může sloužit.

Co to jsou smart kontrakty?

Jak už víte z našich předchozích článku a příspěvků na instagramu, tak pro transakci s běžnou kryptoměnou jako je Ethereum nebo Bitcoin není potřeba žádný prostředník ani centrální autorita. To například zamezuje jakékoli cenzuře. Ovšem přináší to také problémy, které je nutné vyřešit. Jeden z problémů, které klasické fiat peníze nemají, jsou jejich role ve smlouvě. Pro klasické peníze můžete napsat smlouvu, kterou obě strany podepíší a jejich případné vymáhání je možné skrze centrální autoritu v podobě státu. Toto je ovšem v rámci kryptoměn nemožné, neboť centrální autorita, která by smlouvu mohla vymáhat, neexistuje. V tuto chvíli přicházejí smart kontrakty.

Smart kontrakt je ve své podstatě smlouva, která je uložená na blockchainu a není možné ji změnit. V takovémto smart kontraktu se může odehrávat skutečně mnoho složitých věcí. Jako příklad k pochopení použijeme tzv. wrappovaný ether.

Wrappovaný ether smart kontrakt

Jedná se o nejpoužívanější smart kontrakt na síti Ethereum s názvem “WETH” (nejnovější verze v době psaní článku). Tento kontrakt slouží k uzamčení Etheru (nativní měny pro Ethereum blockchain) a vytištění ERC-20 tokenu. S takovým tokenem se dá například jednoduše pracovat v decentralizovaných aplikacích a proto má kontrakt svůj smysl.

Smart kontrakt “WETH” disponuje několika jednoduchými funkcemi, které může každá adresa na Ethereum síti použít.

První z nich je funkce “approval”. Tato funkce v zásadě umožňuje to, že dovolí smart kontraktu nakládat s uvedeným počtem Vašeho etheru. Druhá funkce je “transfer”. Jak už název napovídá, tato funkce slouží k přeposílání Vašeho WETH. Třetí a poslední čtvrtá funkce, “deposit” a “withdrawal”, slouží k vložení nebo vyjmutí etheru ze smart kontraktu. To lze uvést na příkladu vkladu jednoho etheru, načež vyinkasujeme jeden ether v podobě toho wrappovaného (WETH).

Díky tomuto kontraktu můžeme dělat v decentralizovaných financích spoustu složitých operací.

K čemu jsou tedy smart kontrakty?

Díky chytrým smlouvám primárně můžeme využívat decentralizované finance, jako například půjčky nebo směnu, ale i mnoho dalšího. Umožňují nám provádět s penězi složité procesy a to bez žádné centrální autority.

Vývoj smart kontraktů

Smart kontrakty, které jsme si v článku popsali, musí samozřejmě někdo naprogramovat. Pokud už jste programátor a chtěli byste se do programování smart kontraktů více ponořit, zde přinášíme zdroje, které mohou být použitelné pro začátek: První smart contract, Kde začít od gwei cz komunity, Ethereum.org, Solidity dokumentace – into do smart contractů.

Vojtch

Jsem poměrně mladý programátor a voluntarista. Píšu tady na web o novinkách, které mě zaujmou nebo občas třeba napíšu i něco spíše filozofického :)

Jsem poměrně mladý programátor a voluntarista. Píšu tady na web o novinkách, které mě zaujmou nebo občas třeba napíšu i něco spíše filozofického :)